24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

tarafından
184
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım, Türkiye’de “Öğretmenler Günü” olarak kutlanan özel bir gündür. Bu gün, Türk öğretmenlerinin önemini vurgulamak, onların toplumda ve bireylerin hayatında oynadığı rolü anmak amacıyla her yıl 24 Kasım’da kutlanır.

24 Kasım, aynı zamanda Türk eğitim sisteminin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği tarih olarak da bilinir. Atatürk, 24 Kasım 1928’de Ankara’da Türk öğretmenlerine hitaben bir konuşma yaparak, onlara “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını vermiştir. Bu tarih, daha sonra 1981 yılında “Öğretmenler Günü” olarak resmi olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Öğretmenler Günü, genellikle çeşitli etkinlikler, törenler, ödül törenleri ve öğretmenlere teşekkür etme etkinlikleriyle kutlanır. Bu gün, öğrencilerin öğretmenlerine duyduğu saygı ve minnettarlığı ifade etmek için bir fırsattır. Eğitimciler, bu günde özel olarak anılır ve toplumun farklı kesimlerinden gelen insanlar, öğretmenlere teşekkür etme ve onların emeklerini takdir etme amacıyla çeşitli etkinliklere katılırlar.