Doğal Sabunlar ve Faydaları

tarafından
720
Doğal Sabunlar ve Faydaları

Argan sabunu: Saç dökülmelerinde etkili çözümdür, Fas sabunu olarak da bilinir.

Avokado sabunu: Cildin nem dengesini düzenler, güçlü bir toniktir. Köpüğü ile masaj yapılarak esnek ve dinç bir görünüm sağlar. Ciltte oluşan lekeleri giderir.

Adaçayı Sabunu: Grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde çok etkili olan adaçayını selülitleri gidermek, cildi sıkılaştırmak için kullanabilirsiniz.Hücre yenileyen, adaçayı sabunu aynı zamanda ölü hücreleri deriden atar, sivilce, uçuk ve yaraları iyileştirir. Saçlarda kullanıldığında ise kepeği engeller. Spor sonrası oluşan ağrıların geçmesi için de adaçayı sabunuyla duş alabilirsiniz.

Ardıç Sabunu: Bir türlü iyileşemeyen mantar, sedef hastalığı ve egzamanız varsa ardıç sabununu düzenli kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ballı inci tozu sabunu: Yüz ve vücut sıkılaştırıcı olarak kullanılır, parlatma özelliği de vardır.

Biberiye Sabunu: Saçtaki ve vücuttaki yağı alır, ayrıca yağ sökücü özelliği vardır. Yağ sökücü özelliği olan biberiye sabunu sivilce tedavisine destek vermek için kullanılabilir. Kırışıklık gideren bu doğal sabun saçları da besleyerek dökülmeyi engeller. Eğer saçlarınız çok hızlı yağlanıyorsa bu sabunu deneyebilirsiniz.

Bal Sabunu: Balın enerji veren iyileştirici gücünü sabun olarak banyonuza taşıyabilirsiniz. Üstelik içerisindeki değerlerin cilde iyi gelmesi sayesinde daha ipeksi bir cildiniz olacaktır.

Bıttım Sabunu:

Özellikle Siirt’te üretilen bıttım sabunu saçlarda mucize yaratabiliyor. Saça ihtiyacı olan bakımı yapan  bıttım sabunu cilt hastalıklarını da tedavi edebiliyor.

Böğürtlen sabunu: Cilt temizliğinde güçlü bir toniktir.

Buğday sabunu: Nasır, topuk, el ve ayak çatlaklarına iyi geldiği görülmüştür.

Civanperçemi sabunu: Yüzdeki çöküntüleri giderir. Güneş yanıklarında da etkilidir. Ayrıca saç bakımı yapar.

Çam sabunu: Yağlı ciltler için sedef egzama rahatsızlıklarında dermatolojik bir sabundur.

Çilek sabunu: Kuru ciltler içindir. Pullanmayı giderir.

Damla sakızı sabunu: Özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda yüz sarkmalarına karşı botoks etkisi yapan bir sabundur.

Defne sabunu: Derideki gözenekleri açmak için ve deri hastalıklarında kullanılır. Saç köklerini de canlandırır.

Enginar yaprağı sabunu: El ve ayak şişkinliklerine iyi gelir.

Fesleğen sabunu: Kandaki ürik asidi azaltarak gut hastalığına iyi gelir. Sivrisinek ve haşere ısırmalarında iyileşme sağlar.

Fransız lavantası: 17 yaş üzeri akne ve sivilce sabunudur.

Gül Sabunu: Güzel kokular taşıyan gün sabununu cildinizde kullandığınızda etkilierini çabucak göreceksiniz. Cildi daha sıkı ve parlak hale getirmeye yardımcı olan gül sabunu düzenli kullanıldığında ciltteki sivilceleri yok eder.

Havuç sabunu: Güneş lekeleri ve çiller içindir.

Himalaya Tuzu Sabunu: Saçı besler. Boyalı saçlarda kullanılır. Sağlıklı olduğu için hayatın her anında karşımıza çıkmaya başlayan Himalaya tuzu özellikle boyalı ve aşırı işlem görmüş saçlara yoğun bakım yapmak için kullanılıyor.

Hindistancevizi Sabunu: İltihaplanmaya karşı etkilidir. Eklem, kas, romatizma ağrılarında etkilidir. Hindistan cevizinin yoğun ve tropik kokusunu seviyorsanız bu sabunu sevmeniz çok doğal. Özellikle ciltte kullanılan bu doğal sabunu eklem ve kas ağrılarınızı azaltmak için kullanın.

Hindiba sabunu: Romatizma ve kas ağrılarında etkilidir. Ayrıca gut hastalığına da iyi gelir.

Ihlamur sabunu: Deri kaşıntıları, yanık ve iltihaplanmalara iyi gelir. Cilt lekelerine de iyi gelir.

Isırgan Sabunu: Tek başına da çok sağlıklı olan ısırgan bitkisi, sabun haliyle ciltteki hücreleri yenileyebiliyor. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olan ısırgan yağı, aynı zamanda hasar görmüş hücreleri de yenileyebiliyor. Eğer saçlarınızda dökülme varsa da ısırgan sabununu kullanabilirsiniz.  Saç dökülmelerine karşı ve kepek tedavisinde kullanılır.

Ihlamur Sabunu: Hassas cildiniz varsa günlük temizlik için ıhlamur sabunu kullanabilirsiniz. Ciltteki kaşıntıları gideren sabun; cildi dinlendirir, tazeler ve saçların daha parlak ve bakımlı görünmesini sağlar.

İncir sabunu: Peeling etkisiyle mat ciltleri yeniler, hücre gelişimini destekler.

Kil Sabunu: Cildi bakım yapıp nemlenmesini sağlayan kil maskesi gibi kil sabunu da cildi canlandırır ve ölü hücrelerden cildinizi arındırır.  Özellikle akne konusunda sıkıntı yaşayanlara önerilen bu doğal sabun ciltte pürüzsüz bir his bırakır.

Kekikli Sabun: Eğer romatizmal ağrılarınız varsa kekikli sabun kullanabilirsiniz. Vücudun daha canlı olmasını sağlayan kekik aroması saçlarda da kepek oluşmasını engeller ve kronik olmuş cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Saç diplerini canlandırıp saç derisini iyileştiren kekik sabununu sadece cildi temizlemek için bile kullanabilirsiniz.

Karanfil Sabunu: Eğer zamanın izlerini yüzünüzden silmek istiyorsanız karanfil sabunu kullanın. Çünkü içeriğindeki etken maddeler nedeniyle kırışıklığı azaltıyor. Orta yaşlardan itibaren kullanabileceğiniz karanfil sabununu yüzünüzde ve vücudunuzda kullanabilirsiniz. Doğal sabun üst bacakta da çatlakları, sarkmaları engeller.

Kahve Sabunu: Kahvenin mis kokusunu seviyorsanız bir de sabununu deneyin. Aynı kokuyu sabun ile temizliğinize de aktarabilirsiniz. Selülit giderici olarak kullanabilir ve cildinizdeki ölü hücreleri onunla atabilirsiniz. Banyo sonrasındaysa üzerinizde hafif bir kahve kokusu kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kayısı Sabunu: Cildinizin neme ihtiyacı varsa kullanmanız gereken doğal sabun kayısı olmalı. Ciltte yeni hücrelerin oluşumunu hızlandıran kayısı sabununun aynı zamanda cildin genç kalmasını da sağlar.

Kükürtlü Sabun: Anadolu’da da sıkça kullanılan kükürt sabunu ciltteki aşırı yağlanmayı engeller, cildi temizler, sivilce oluşumunu engeller.

Kakao Sabunu: Hamilelik sonrası oluşan çatlakların giderilmesinde etkilidir. Yaz aylarında kakao sabunu kullanarak bronzluğunuzun daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda vücuttaki çatlakları gidermek için de kakao sabunu öneriliyor.

Katran Sabunu:

Vücudunuzda dönem dönem çıkan egzama ve kaşıntı varsa tedaviye ek olarak katran sabununu deneyebilirsiniz.

Karınca Yağı Sabunu: Çok denk gelinen bir sabun olmasa da karınca yağı sabununu istenmeyen tüylerden kurtulmak için deneyebilirisiniz. Özellikle ağda ya da epilasyon sonrasındaki günlerde kullanılması tavsiye ediliyor.

Kına Sabunu: Cildinizin çok zayıfladığını ve yeterince bakım yapamadığınızı düşünüyorsanız kına sabununu kullanabilirsiniz.

Kahve sabunu: Ağrı kesici özelliği vardır. Selülit ve cilt sorunlarında etkilidir

Kantaron sabunu: Antiseptik özelliği ile yarada mikrop oluşmasını önler.

Kara üzüm sabunu: Cilt koruyucudur ve varis tedavisinde kullanılır.

Karanfil sabunu: Düzenli kullanıldığında yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları en aza indirir.Yalnız 45 yaş üzeri kişiler kullanabilir

Kil sabunu: Ölü derileri temizler, cilde canlılık verir.

Kükürt sabunu: 14, 17 yaş ergenlik dönemi sivilce sabunudur.

Kivi sabunu: Kuru ciltler için ideal nemlendirici sabundur.

Keçi sütü sabunu: Cilt ve yüz lekelerinin giderilmesinde kullanılır.

Lavanta sabunu:

Sakinleştirici etkisi olan lavanta, sabunla birleşince de bu özelliğini devam ettiriyor. Saçlarda kepek oluşumunu engeller, ciltteki siyah nokta ve sivilcelerin gitmesini sağlar ve cilti kurutmadan temizleyebilir. Antiseptik etkisi de bulunan lavanta sabunu cildi havanın olumsuz etkilerinden de korur.

Limon Sabunu: Yağlı ciltler için ideal temizleyicidir. Eğer cildinizin ve saçlarınızın sık sık yağlanmasından şikayetçiyseniz limon sabununu deneyebilirsiniz. Cildin yağ dengesini kurabilen limon sabunu gözenekleri açar ve daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Limon sabunu kullanarak sivilcelerinizi kontrol altına alabilir ve nasırlardan kurtulabilirsiniz.

Mango sabunu: Mantar hastalıklarında kullanılır.

Melisa sabunu: A vitaminli, cilt güzelleştirici ve ferahlatıcı sabun.

Maydanoz sabunu: Cilde ve saç dökülmelerine iyi gelir. Ergenlik sivilcelerine de iyi gelir.

Menekşe sabunu: Hassas ciltlerde kızarıklık ve alerjide kullanılır.

Meyankökü sabunu: Vitiligo, sedef, behçet, kanser ve lösemi hastalarında kullanılır.

Nane Sabunu: Mikrop kırıcı sabundur. Özellikle emziren bayanlara tavsiye edilir.Solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği bilinen nane, sabun olunca daha farklı etkileri çıkıyor. Mikropları kıran nane sabununun bir özelliği de yeni doğum yapan annelerde süt oluşumunu artırması.

Nar sabunu: Yaşlılığı tersine çeviren, cilt besleyici ve sıkılaştırıcı.

Okyanus Sabunu: Okyanusun ferahlığını hissetmek istiyorsanız bu sabunu deneyebilirsiniz. Daha ferah hissedeceğiniz bu sabun mineraller bakımından zengin olduğu için cildi de besliyor.

Okaliptus sabunu: Siyah nokta ve gözenekler için.

Orkide sabunu: Derin kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Pürüzsüz parlak bir cilt oluşmasını sağlar.

Papatya Sabunu: Antiseptik özellik taşıdığı için sivilce oluşumunu engelleyen doğal sabunlardan biri de papatya. Cildi derinlemesine ve yumuşakça temizleyebilen papatya sabunu leke tedavisinde de kullanılabiliyor. Gözaltlarında oluşan şişmeleri de papatya sabunu ile azaltabilirsiniz.

Sarımsak Sabunu: Sabun denilince aklınıza mis gibi güzel kokular geliyorsa bunu bir kenara bırakın ve sarımsak sabununu deneyin. Bildiğimiz sarımsak kokusunu taşımayan sarımsak sabununu kullanarak saç dökülmesini engelleyebilir, yeni saçların çıkmasını hızlandırabilirsiniz.

Tarçın Sabunu: Eğer alerjik ya da hassas yapıda bir cildiniz varsa tarçın sabunuyla dengesini bozmadan bakım yapabilirsiniz. Cildi rahatlatan tarçın sabunu hem cildin hem saçın daha sağlıklı görünmesini sağlar hem de ciltteki yaraları iyileştirebilir.

Yasemin Sabunu: Çiçek kokularını seviyorsanız bu sabunu da seveceksiniz. Cildi gençleştiren yasemin sabununun bir faydası da yeni hücreler çıkmasına yardımcı olması.

Yosun Sabunu: İstediğiniz selülitlerinizle savaşan ve sonunda gelip gelmeyi bilen bir sabun ise yosun sabununu kullanabilirsiniz. Özellikle üst bacaklara köpüğünü masaj yaparak uyguladığınızda portakal kabuğu görünümünün azaldığını farkedeceksiniz.

Yılan Yağı Sabunu: Kulağa değişik gelse de bu sabunun yılan yağından yapıldığı gerçek. Özellikle Türkiye’de üretilip Avrupa ülkelerine ihraç edilen yılan yağı sabunu saç dökülmelerini oldukça azaltıyor.

Zeytinyağı Sabunu:

Antiseptik bir sabun olup pişik, ısırık, sivilce, mantar gibi hastalıkları yok ettiği görülmüş olup cilde canlılık kazandırır. En klasik doğal sabunlardan biri olan zeytinyağı sabununu kullanmaya başladığınızda cildiniz daha pürüzsüz olur ve cilt kusurları ortadan kalkar.

Zencefil sabunu: Daha gergin görünen, alerjilerden arınmış bir cilt istiyorsanız zencefil sabunu kullanabilirsiniz.