Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

tarafından
512
Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

İçerikler Tablosu

Evlilik telaşı, balayı heyecanı derken kimlik, pasaport, adres değişikliği gibi evlilik sonrası işlemleri yapmayı unutuyoruz ya da erteliyoruz. Sana önerimiz, yeni evlenen çiftlerin değiştirmesi gereken belgelerin neler olduğunu öğrenip, çok geç kalmadan gerekli işlemleri yaptırman. Çünkü bazılarının cezası bile var!

evlendikten sonra yapılacak resmi işlemler

1-Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Yeni; çipli kimlik uygulamasından önce eşlerin ikisinin de medeni hal değişikliğinden dolayı kimliklerini yenilemeleri gerekiyordu. Ancak yeni kimliklerde ‘medeni hal’ alanı olmadığı için, erkeklerin evlenince acil olarak kimlik değiştirme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

Ancak yeni evli kadınların, soyadı değişikliğinden dolayı kimliğini yenilemesi gerekiyor. Peki evlendikten sonra kadınların kimlik değiştirme için takip etmesi gereken adımlar nedir, sırayla inceleyelim:

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirmek İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Kimlik kartı başvurusuna giderken yanında bulundurman gereken belgeler şöyle:

 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kimlik yerine geçen bir belge.
 •  Bir adet biyometrik fotoğraf.

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Yenileme Nerede Yapılır?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak ilçe nüfus müdürlüklerinden, yurt dışında ise dış temsilciliklerden yapılıyor. Evlendikten sonra kimlik yenileme işlemlerini de bu şekilde yaptırabilirsin.

evlendikten sonra kimlik değiştirme

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

Çevrenden, evlendikten sonra kimlik yenilemenin süresi bulunduğuna dair bazı söylentiler duyabilirsin. Ancak bu uygulamanın eskide kaldığını söyleyelim. Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir süre içinde kimlik yenileme zorunluluğu bulunmuyor.

Ama soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamaman için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmelisin.

Evlendikten Sonra Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen evlilik nedeniyle kimlik değiştirme ücreti 2021 yılı için 30 TL. Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 60 TL. Uluslararası aile cüzdanı içinse 160 TL değerli kağıt bedeli alınıyor.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmeme Cezası Var mı?

Yeni evli çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorular arasında “Evlenince kimlik değiştirmeme cezası bulunuyor mu?” sorusu da yer alıyor. Nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir yenileme süresi bulunmadığı için evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası gibi bir uygulama bulunmuyor.

Evlendikten Sonra Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Gelin adayının bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde eşlerinin soyadını alıyor. Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak bunu beyan etmelidir.

Evlendikten sonra kızlık soyadı olarak da bilinen evlenmeden önceki soyadını da eşinin soyadıyla birlikte kullanmak istersen, bu durumda yapman gereken, isteğini yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmek.

Ayrıca evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanma dilekçesi ile aile mahkemelerinde dava açarak bekarlık soyadını kullanabilirsin.

evlendikten sonra kimlik yenileme

2-Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme

Gelelim evlendikten sonra pasaport yenileme işlemlerine. Evlenince pasaport değişir mi sorusu da çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri.

403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda pasaportun kimlik belgesi olarak da sayılması nedeniyle, pasaportlarının güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Bu nedenle pasaportlarda yer alan kimlik bilgilerinden herhangi birisinin değişmesi halinde pasaportların yenilenmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Pasaport Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Hangileri?

Evlendikten sonra yurt dışına çıkmak gibi bir planın varsa önemli olan kimlik bilgilerin, biletteki ismin ve pasaporttaki kimlik bilgilerinin tutarlılık gösteriyor olması. Bu yüzden pasaportta yer alan bir bilginin değişmesi halinde pasaportun yenilenmesi gerekir.

Evlendikten sonra yeni bir pasaport için başvuru yapacaksan gerekli pasaport başvuru belgelerinin yanında yeni kimliğinin ya da nüfus müdürlüklerinden temin edebileceğin geçici kimlik belgesinin olması yeterli.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Değişikliği Nerede Yapılır?

2 Nisan 2018 tarihinde çıkarılan kararnameye göre artık pasaport işlemleri emniyet müdürlükleri yerine bağlı bulunulan nüfus müdürlüklerinde yapılıyor.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme Ücreti Nedir?

Evlilik sonrası yeni pasaport çıkaracaksan, yeni pasaport çıkarma ücreti ödemen gerekiyor. Yenilediğin kimliğinle başvuru yapman gereken 2021 yeni pasaport ücreti 6 ay ile 4 yıl ve üzeri için harç ve defter bedeli dahil 407 TL ile 1265 TL arasında değişiyor.

Ancak eğer pasaportun süresi varsa sadece 180 TL’lik pasaport defter bedelinin ödemesi yeterli.

evlendikten sonra pasaport

3-Evlilik Sonrası Ehliyet Değiştirme

Ehliyet, soyadı değişikliği nedeniyle evlendikten sonra yenilenmesi gereken belgeler arasında. Çünkü ad, soyad gibi kişisel bilgilerde değişiklik olması halinde, ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenileme İşlemleri Nereden Yapılır?

Evlilik nedeniyle ehliyet yenileme başvurusu, randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapılıyor.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Evlilik sonrasında ehliyet değiştirmek için gereken belgeler ise şöyle:

 • Kimlik
 • Mevcut sürücü belgesi
 • Sürücü sağlık raporu
 • Bir biyometrik fotoğraf
 • Kan gurubu belirtir belge
 • Değerli kağıt ve vakıf payının yatırıldığına dair dekont.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenileme Ücreti Nedir?

Evlendikten sonra ehliyet değiştirme ücreti ne kadar dersen, 2021 yılı fiyatının 13 TL değerli kağıt bedeli 13 TL ve 2 TL vakıf payı olmak üzere toplam 15 TL olduğunu da söyleyelim.

evlendikten sonra ehliyet

4-Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği

Herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşen ikametgah değişikliğinin resmi kurumlara bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu yüzden evlendikten sonra eşinin, senin ya da her ikinizin de adresi değişiyorsa ikametgah değişikliği yapmalısınız.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği Yapmamanın Cezası Var mı?

Evlilik nedeniyle ikametgah değişikliğini nikahtan sonraki 30 gün içinde yaptırmalısın. Eğer adres değişikliği bildirimini bu süre içinde yapmazsan idari para cezasına tabi tutulursun. Bu cezanın bedeli 2021 yılı için 94 TL.

Evlenince Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Evlilik sonrası ikametgah değişikliği yapacak çiftlerin, oturacakları evin bağlı olduğu nüfus ve vatandaşlık işleri dairesine müracaat etmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Neler?

Evlilik sonrası adres değişikliği için nüfus müdürlüğüne direkt giderek yapacağın başvurularda istenen belgeler şöyle:

 • Adına ve yeni adresine göre kesilmiş elektrik, doğal gaz, su faturası ya da kiracıysan kira sözleşmesi.
 • Kimliğinin doğrulanması için nüfus cüzdanın.

Eğer bu faturalar ya da kira sözleşmesi eşinin üstüneyse, nüfus müdürlüğüne eşinle birlikte gitmelisin. Tabi evlilik cüzdanınızı da yanına almayı unutmamalısın.

evlendikten sonra ikametgah

5-Evlendikten Sonra Aile Hekimi Değiştirme

İkametgahın başka bir ilçeye geçtiyse aile hekiminin de değişmesi gerekiyor. İkametgah değişikliğinin ardından yeni adresine en yakın aile hekimliğine başvurarak yeni aile hekimini öğrenebilirsin.

Evlendikten sonra sağlık ocağı değiştirme, aile hekimini seçme işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden de kendin kolayca yapabilirsin.

6-Evlendikten Sonra İşyerine Verilecek Evraklar

Evlendikten sonra soyadı değişikliğinin resmi işlemlerde görünmesi için sigortalı olarak çalıştığın kuruma bildirimde bulunman gerekiyor. Bunun için gerekli belgeler çalıştığın kurumdan öğrenebilirsin.

Ancak genel olarak istenen belgeler şöyle:

 • Adres değişikliği formu
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Asgari geçim indirimi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılacak işlemler için gerekli dilekçe

Evlendikten sonra SGK soyadı değişikliği dilekçesini de çalıştığın kurumun talebine göre kuruma ya da SGK müdürlüklerine verebilirsin.

7-Evlendikten Sonra Evlilik Sözleşmesi Yapılır mı?

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal rejimi’ uygulaması. Bu uygulama, eşler arasında, evlenmeden önce ya da evlendikten sonra mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

Eğer mal rejimi sözleşmesi istiyorsan, eşinle konuşarak, kanunda belirlenen ‘mal ayrılığı rejimi”, ‘paylaşmalı mal ayrılığı rejimi’ ve ‘mal ortaklığı rejimi’nden sizin için uygun olanını seçebilirsin. Mal rejimi sözleşmesi, evlilik başvurusu sırasında veya evlendikten sonra da yapılabilir.

evlendikten sonra evlilik sözleşmesi

8-Yabancı Uyruklular İçin Evlilik Sonrası İşlemler

Yabancı uyruklu biriyle evlenen Türk vatandaşları, yurt dışında resmi bir evlilik yaptıysa Türkiye’de de bu işlemlerin yasal olarak tanınmasına yönelik işlemler yapması gerekiyor. Evliliğin tescilini gerçekleştirmek için evlendiği ülkedeki Türk konsolosluğuna bildirimde bulunmak yeterli. Bu bildirim, nikahtan sonraki bir ay içinde yapılmazsa idari para cezası uygulanabiliyor. Gerekli belgeler ise şöyle:

 • Yabancı uyruklu eşin uluslararası doğum belgesi
 • Uluslararası evlenme belgesinin aslı
 • Eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli fotoğraf
 • Sağlık Raporu
yabancı uyruklu evlilik sonrası işlemler