Facebook İle Para Kazan

tarafından
223
Facebook İle Para Kazan

İçerikler Tablosu

Facebook dünyada 1 milyarın üzerinde kullanıcısı olan sosyal medya sitesidir. Facebook ile para kazanmak için çeşitli yollar uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere en uygun ve yüksek miktarda Facebook’tan nasıl para kazanabilirsiniz göstereceğiz. Facebook belirli bir kitleye hitap edecek şekilde reklam vermemize olanak sağlıyor. Bütçenizi ve yaş aralığınızı belirleyerek çeşitli kategorilerde ürün satışı yapabilirsiniz. Sizin bu reklamları ve Facebook’u nasıl kullanacağınıza bağlı olarak değişiyor. Genel olarak Facebook’tan para kazanmak mümkündür.

Facebook’tan Para Kazanma Yolları

Facebook’tan nasıl gelir elde edeceğiniz tamamı ile sizin elinizde. Gerek bütçenize uygun reklamlar vererek gerekse yönetici olduğunuz yüksek takipçili sayfalar ile para kazanabilirsiniz. İlk başta uygulayacağınız kalıcı programlar geliştirmelisiniz kendinize. Zengin ve özgün kelimeler ile sayfanızda paylaşımlarınız olmalı. Facebook ile belirli bir kitleye ulaştığınızda ürün tanıtım ve satış işlerinizi kolaylıkla yapabilmeniz mümkündür. 

Eğer bir e-ticaret sitesi yöneticisi iseniz Facebook’un size sağladığı reklam kriterleri ve takipçileriniz sayesinde ürün satışlarınızı yüksek miktarlara çıkartabilirsiniz. Facebook ürün satışı haricinde para kazanma yolları da var, Google’ın bir servisi olan adsense ile para kazanma şansınız var. 

Yüksek takipçileriniz olan sayfanız varsa sitenizin linkini paylaşmanız halinde siteye geri dönüşümü olumlu sonuçlanacaktır. Aynı şekilde sayfanızda link paylaşımı ve reklam alarak da belirli bir düzeyde para kazanma şansınız vardır.

Facebook Para Kazanma Yolları Nelerdir? 

 • Sayfanızda reklam gösterimi: Birçok site yöneticilerinin kendilerine özgü sayfaları bulunmamaktadır. Sizin sayfanıza reklam vermeleri muhtemel bir olaydır. Eğer milyonlara gösterim sağlayan bir sayfanız var ise reklam gelirlerinden ciddi derecede para kazanmanız mümkündür. Aktif webmaster forumlarında konular paylaşarak reklam verebilecek uygun kişilere erişebilirsiniz.
 • E-Ticaret satışı: ürün satışı gerçekleştiren kişiler Facebook’tan para kazanma yollarını tam olarak iyi bilen kişilerdir. Eğer Facebook kullanıcısı iseniz birçok ürün reklamları ile karşılaşmışsınızdır. İşte bu reklamların ürün satışlarını arttırmakta olduğunu da bilmelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi sayfaların reklam olanaklarından da yararlanılarak e-ticaret üzerinden ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sosyal medya yönetimi:  Şirketlerin iş hayatına yönelik çeşitli platformlarda sosyal medya hesapları bulunur. Sizin de Facebook’tan iyi anladığınızı var sayarsak bu şirketler ile belirli bir ücret karşılığı anlaşma sağlayıp sosyal medya hesap yönetim işine atılabilirsiniz.

1 – Yayın İçi Reklamlar

Yayın içi reklamlar, video içeriği üreticilerinin ve yayıncıların video içerikleri öncesinde, sırasında veya sonrasında kısa reklamlar ekleyerek para kazanmalarına yardımcı olur. Türkçe dil desteği geçtiğimiz yıl eklenen Yayın İçi Reklamlar özelliği Facebook medya partnerleri aracılığıyla kullanılmaya başlandı.

İçerik üreticiler, izleyicilerine gösterilen video reklamlarının gelirinden %55 pay alır. Videoyu izlemeye devam edebilmek için izleyicilerin reklamın tamamını izlemeleri gerekir. Reklamverenler farklı kitleleri hedeflediğinden, izleyiciler genellikle farklı reklamlar görür.

Yayın içi reklam türleri

Videolarınıza ekleyebileceğiniz 3 farklı türde yayın içi reklam bulunur: video öncesi, video ortası ve görsel reklamları.

Başlamadan önce

 • Facebook’un Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri‘ni karşılamanız ve bu standartlara uygunluğu korumanız gerekir.
 • En az 10.000 takipçisi olan bir Sayfadan (profil değil) yayın yapmanız gerekir.
 • Son 60 gün içinde en az 3 dakika uzunluğundaki videolarda en az 30.000 1 dakikalık görüntüleme elde etmeniz gerekir.
 • En az 18 yaşında olmanız gerekir.
 • Yayın içi reklamlar için uygun bir ülkede yaşıyor olmanız gerekir.

İçerik Stüdyosu’nda uygunluğu kontrol etme

 1. İçerik Stüdyonuza giriş yapın.
 2. Para kazanma kutusunda, Uygunluğu Kontrol Et‘e tıklayın.
 3. Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri’nin altında durumunuzu gözden geçirin.

Sayfa İstatistikleri kısmından uygunluğu kontrol etme

 1. Kontrol etmek istediğiniz Sayfaya gidin.
 2. Sayfanızın üst kısmındaki İstatistikler sekmesine tıklayın.
 3. Sol taraftaki menüden Videolar‘a tıklayın.
 4. Yayın İçi Reklamlara Erişim kısmında Gör‘e tıklayın.

Videolarınıza reklamlar ekleyerek, her bir videodaki içerikleri kullanma hakkına sahip olduğunuzu onaylarsınız.

Facebook Yayın İçi Reklamlar: Kullanılabilen Ülkeler ve Diller

Yayın içi reklamlar sadece belirli dillerde ve ülkelerde video yayınlayan Sayfalar tarafından kullanılabilir.

Reklam arası ödemelerini ne zaman alırım?

Reklam arası ödemeleriyle ilgili olarak bir önceki ayın bakiyesini içinde bulunduğunuz ayın 21’i civarında alırsınız. Ödemeleri sadece ödeme alma hesabınızdaki kazançların bakiyesi 100 ABD Doları veya üzerine ulaştığında yapılır.

Uluslararası ödemelerin banka veya PayPal hesabınıza ulaşması birkaç gün sürebilir.

Facebook, ödemeler için hangi para birimini kullanır?

Ödemeler Facebook tarafından, yalnızca ABD Doları olarak ödeme yapılır.

Tahmini kazançlarımı nasıl görebilirim?

Tahmini kazançlarınızı İçerik Stüdyosu’nda görüntüleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Kazanç İstatistikleri nasıl hesaplanıyor?

Gelir istatistikleri, yüklediğiniz videolardan elde edilir ve videolarınızın paylaşımları ile çapraz paylaşımlarını da içerir. Çapraz paylaşımlarınıza ve diğer kişilerin videolarının paylaşımlarına ait istatistikleri görmezsiniz.

İstatistikleriniz şu şekilde ayrılmıştır:

 • Tahmini kazançlar: Bu, gösterimlerin sayısına ve gösterilen reklamların CPM’sine bağlı olarak, videolarınızdaki reklam aralarından kazandığınız tahmini tutardır. Nihai ödemeler; bekleyen değerlendirmeler, içerik sahipliği iddiaları ve diğer ayarlamalara bağlı olarak bu tahminden farklı olabilir.
 • 1 dakikalık video görüntülemeleri: Bu sayıya, reklam araları içeren tüm videolarınız için 1 dakikalık veya daha uzun tüm görüntülemeler dahildir. Reklam araları içermeyen videoların görüntülenmeleri dahil değildir. Bir reklam ancak bir izleyici videoyu en az 1 dakika izledikten sonra gösterilebildiğinden, 1 dakikalık video görüntülemeleri para kazanma için önemlidir. Reklam arasının yeri videodan videoya ve izleyiciden izleyiciye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, bu ölçüm doğrudan videolarınızdaki reklam gösterimlerinin sayısını tahmin etmez.
 • Para Kazandıran Görüntüleme RPM’si: Bu, reklam araları içeren videolarınızın 1 dakika veya daha uzun olan her 1000 görüntülemesinden kazandığınız paradır. Para kazandıran görüntüleme RPM’nizdeki bir artış, aynı sayıdaki görüntüleme üzerinden daha fazla para kazandığınıza işaret eder.
 • Reklam CPM’si: Bu, reklamverenlerin içeriğinizde 1000 reklam gösterimi için ödediği tutardır. Reklam CPM’si yılın hangi zamanında olduğunuz, hedef kitlenizin demografik bilgileri ve izleyicilerinize erişmek isteyen reklamverenlerin sayısı dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir. CPM’nin gerçekte kazanacağınız tutarı değil, reklamverenlerin ödemeye istekli olduğu tutarı yansıttığını unutmayın.

2 – Markalı İçerik

Markalı içerikler, içerik üreticilere veya yayıncılara ait olup bir değer karşılığında iş ortaklarını öne çıkaran veya iş ortaklarının katkı sağladığı içeriklerdir.

3 – Hayran Abonelikleri

Hayran abonelikleri şu anda sadece belirli bölgelerdeki belirli Sayfalar için kullanılabilir. Hayran abonelikleri, tutkulu hedef kitlelerin sevdikleri Sayfalara aylık, tekrarlanan ödemelerle destek olmasına olanak tanır. Destekçiler özel içerikler, kişisel etkileşimler ve rozetler gibi avantajlarla ödüllendirilir. Şu anda Hayran Abonelikleri’ni kullanabilmek için Sayfanızın davet edilmesi gerekir.

4 – Yayıncı İçerikleri

Audience Network, Facebook’un insanlara dayalı reklamlarını Facebook platformunun dışına taşır. Audience Network ile, yayıncılar uygulama veya internet sitelerinde Facebook reklamverenlerinin reklamlarını göstererek para kazanabilir.

Para kazanma özellikleri için belirli ilkelere uyulması gerekmektedir. Para kazanma standartları 3 kural grubuna ayrılmıştır:

Topluluk Standartları

Bunlar; sansürlenmemiş şiddet tasviri yapan, çıplaklık ve nefret söylemi barındıran güvenli olmayan içeriklere karşı oluşturulan temel kurallardır. Çoğu durumda, para kazanılmayan içeriklerin bile bu kural grubuna uyması gerekmektedir. Facebook’un Topluluk Standartları hakkında daha fazla bilgi alın.

Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri

Bu standartlar genellikle Sayfa düzeyinde geçerlidir. Sayfanızın davranışlarını bir bütün olarak ele alır. Bu standartlar; sayfanızın oluşturduğu içeriklere, bu içeriklerin nasıl paylaşıldığına ve Sayfanızın internetteki ödemeleri nasıl aldığına ve yaptığına ilişkin kuralları içermektedir. Ortaklar İçin Para Kazanma Standartlarımız hakkında daha fazla bilgi alın.

İçerikler İçin Para Kazanma İlkeleri

Bu kurallar genellikle içerik düzeyinde geçerlidir. Sayfanızın yayınladığı video ve gönderilerin içeriklerini tek tek ele alır. Şiddet, cinsellik, suç, sansürlenmemiş şiddet barındıran veya küfürlü içeriklere karşı kurallar bunlara dahildir. İçerikler İçin Para Kazanma Standartları hakkında daha fazla bilgi alın.