Freelance (Serbest) Yapılacak İşler Nelerdir?

tarafından
201
Freelance (Serbest) Yapılacak İşler Nelerdir?

İçerikler Tablosu

Çağımızda 9-5 çalışmak istemeyenlerin tercih ettiği sektör diyebiliriz. Elbette bazı insanlara göre 9-5 çalışmaktan daha kolay gibi görünse de bu işin de belirli bir zorluğu vardır. Çünkü bu sektör de yaptığınız iş kadar para kazanırsınız. Ne kadar az iş üretirseniz ona göre para kazanırsınız. Peki, freelance işler yaparak ne kadar yüksek meblağ kazanabilirsiniz? Bu konuda bütün iş sizin yeteneğiniz, çalışma disiplininiz ve üretken olmanızla ilgilidir.

Kişilerin esnek çalışma saatleriyle farklı mekanlarda çalışmayı tercih etmeye başlamaları ile beraber freelance işlerin popülerliği de artmıştır. Freelancer çalışanlar, meslekleri ve yeteneklerine göre pek çok farklı alanda hizmet vererek esnek çalışma sistemi sayesinde zamanlarını daha verimli kullanabilir. İş verenler içinse tam zamanlı bir çalışanı işe almadan profesyonel bir hizmete ulaşma imkânı sunar.

Freelancer Ne Demektir?

Esnek çalışma sisteminin popülerleşmesi ile beraber “Freelancer iş nedir?” sorusu sıklıkla sorulmaya başlamıştır. Bağımsız çalışma anlamına gelen freelancer çalışma kişilerin kendi düzenlerinde diledikleri yer ve zamanda çalışmalarını ifade etmek için kullanılır. Bir kurumda işe girmek yerine kendi uzman oldukları alanlarda hizmet vermeyi tercih eden freelancer çalışanlar serbest olarak çalışır. Genellikle evden çalışma şeklinde sürdürülen çalışma sistemine başlamak için aracı kurum ve sitelerden faydalanabilirsiniz. Zaman içerisinde kendi müşteri portföyünüzü oluşturacağınızdan iş bulmak çok daha kolay hale gelir.

Kimler Freelancer Olabilir?

 “Freelance nedir?” öğrendikten sonra “Nasıl freelancer olabilirim? sorusu sorulmaya başlanır. Eğer reklamcılık, yazılım mühendisliği, grafik, öğretmenlik ya da web tasarım gibi mesleğiniz varsa freelancer olmanız oldukça kolaydır. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından freelancer ile iş verenleri bir araya getiren sitelere kaydolabilir iş almaya başlayabilirsiniz. Mesleğiniz freelancer çalışmaya uygun değilse kendinizi serbest çalışmaya uygun bir alanda geliştirmelisiniz. Yabancı dilinizi geliştirerek çeviri yapabilir, bir programlama dili öğrenebilir ya da görsel tasarımla ilgili programlara hâkim olmak için çalışabilirsiniz.

Freelance Yapılacak İşler Nelerdir?

  • Yazarlık

Belirli sitelerde istenilen konular üzerine makale yazabilirsiniz veya kendi blogunuzu kurarak bu işlerden para kazanabilirsiniz.

  • Özel Ders Vermek

İnternet üzerinden özel ders videolarınızı blogunuzda veya sosyal medya hesaplarınızda yayınlayabilirsiniz. Özel ders taleplerinizi arttırmak için etkileşimi fazla olan, blogunuz ve sosyal medya hesaplarınızın olması gerek. Bunun için Boğaziçi Enstitüsü’nden sosyal medya uzmanlık eğitimi ve blog yazarlığı eğitimi sertifika programlarına katılabilirsiniz.

  • Çeviri

Belirli sitelerde yabancı metinleri çevirerek dil bilmeyen insanlara yardımcı olabilirsiniz. Bunlar yabancı spor sayfaları, magazin sayfaları, haber sayfaları olabilir.

  • Fotoğrafçılık

Profesyonel makineniz varsa ve ilgi çekici işler yapıyorsanız freelance sitelerine ilanınızı verebilirsiniz.

Dijital Pazarlama. Boğaziçi Enstitüsü.

Freelance İşlerin Diğer İşlerden Farkları Nelerdir?

Belirli bir mekanda çalışmanıza gerek yoktur. Ofis, şirket ve benzeri mekanlarda olmadan rahatça evinizde, seyahat ederken ve benzeri şekillerde işlerinizi yapabilirsiniz. Belirli saatlerde yapma zorunluluğunuz yoktur, istediğiniz zaman işlerinizi yapabilirsiniz. Ne kadar iş yapmak istediğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. İstediğiniz kadar üretebilirsiniz. Aylık kazancınızı neredeyse kendiniz belirleyebilirsiniz.

Freelance Çalışanlar İçin Öneri

  • Para Akışınızı Düzenli Ayarlayın

Freelance çalıştığınız için sürekli iş alamayabilirsiniz. Bu yüzden iş alamadığınız zamanlarda parasız kalmamak için bu akışı düzenli ve titiz şekilde ayarlamanız önerilir.

  • Freelance İşlerinizi Biriktirmeyin

Bazı işlerin bitmesi için gerekli süreler size verilir. Bu süreli işleri biriktirirseniz yetiştirilemeyebilir zor şartlarda bulduğunuz işinizi kaybedebilir ve parasız kalabilirsiniz.

Online Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.
  • Freelance İşlerinizde Farklı Fikirlere Yer Açın

Teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Yapacağınız işi İnternet üzerinden araştırıp farklı fikirleri okuyabilirsiniz. Okuduğunuz farklı fikirler işlerinizde başarı oranınızı arttırabilir. Başarı oranınız arttıkça yaptığınız işlerden para kazanma durumunuz da daha sağlıklı olur ve yüksek meblağlar kazanabilirsiniz.

  • Yaptığınız İşle Barışık Olun

Toplumun genel yapısından farklı bir çalışma prensibiniz olduğu için sürekli iş bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yaptığınız işle barışık olmanızı tavsiye ederiz.

Sertifikalı Eğitim Programları. Boğaziçi Enstitüsü.