Hangi sigorta şirketleri Koronavirüs’ü sağlık sigortası kapsamına alıyor ?

tarafından
387
Hangi sigorta şirketleri Koronavirüs’ü sağlık sigortası kapsamına alıyor ?

İçerikler Tablosu

Son günlerde özel sağlık sigortası bulunan sigortalılar tarafından en çok sorulan sorulardan biri de hangi sigorta şirketlerinin koronavirüsü teminat kapsamına aldığı oldu.

İlk olarak 31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs (COVID-19) zamanla tüm dünyanın gündemine oturdu. İlk önce Çin’i ardından Asya’yı kasıp kavuran ve salgın boyutuna ulaşan COVID-19, Avrupa’ya da sıçradı. İtalya’daki büyük etkilerinin ardından İspanya’da yıkım gibi bir etki gösteren salgın 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi (salgın hastalık) ilan edildi. Salgın, ABD ve Avustralya’da da giderek yayılırken Türkiye’de ilk vakanın 10 Mart 2020’de açıklanmasıyla ülkemizde gerekli tedbirler alınmaya başlandı. Türkiye’de ilk vakanın tespit edilmesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından sadece devlet hastanelerinde tespit ve tedavi sürecinin uygulanacağı açıklandı. Devlet kurumları hijyenle ilgili tüm önlemleri alırken vatandaşlara ‘EvdeKal’ çağrısında bulundular. Özel şirketler de çalışan sağlığını önlemek adına evden çalışma sistemine geçtiler.

SİGORTA SEKTÖRÜ GÜNDEMDE 

Hastalık veya sakatlık anlarında ilk akıllara gelen sigorta güvencesi oluyor. Sigorta acentelerinden yaptırılan özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası ile poliçe sahipleri bu gibi zor durumlarda kendilerini güvende hissediyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması ile salgının ülkemizde görülmeye başlandığı ilk günlerde tedavi ve tanı süreci devlet hastanelerinde yapılıyordu. Türkiye’de özel hastanelerin de pandemi hastanesi ilan edilmesinin ardından, sigorta şirketlerinin tedavi masraflarını karşılayıp karşılamadığı sorusu akıllara geldi. 

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ KAYITSIZ KALMADI

Türk sigorta şirketleri giderek büyüyen bu salgına kayıtsız kalmadı. Pandeminin ilk günlerinden beri vatandaşlara ‘EvdeKal’ çağrısında bulunarak gereken hijyen önlemleri almayı sürdüren sigorta şirketleri ve acenteleri çalışmalarına tüm hızıyla evden devam etmeye, sigortalılarına hizmet sunmaya devam ediyorlar. Çoğu sigorta şirketi sağlık çalışanlarına özel poliçe indirimleri, virüsle mücadelede maddi ve manevi desteklerini duyururken online doktor danışmanlıklarını da devreye aldılar. COVID-19 pandemi ilan edilmesinin ardından sigorta kapsamına dahil edilmiyor olsa dahi bazı sigorta şirketleri bu zor günlerde tedavi masraflarını kapsam dahiline alacağını duyurdu. 

DOĞA SİGORTA SALGIN BOYUNCA POLİÇE FARK ÜCRETLERİNİ ÖDÜYOR

Doğa Sigorta, sigortalılarını bu zor zamanlarda mağdur etmemek için acil durum planını devreye aldı. Şirket, bu olağanüstü dönemde gerek iş ortaklarına gerek sigortalılarına destek olacak. Pandemi hastası kabul edebilen özel sağlık kurumlarına başvuran sigortalılarınun TSS poliçe teminatı kapsamı dışında olmasına rağmen, Doğa Sigorta fark ücretlerini karşılayacak. TSS poliçelerinin geçerli olduğu özel hastanelerde sigortalılarının fark ücretlerini poliçe teminatları çerçevesinde karşılayacak olan Doğa Sigorta, sigortalılarını bu günlerde mağdur etmeyeceğini açıkladı.

GÜNEŞ SİGORTA TEDAVİ MASRAFLARINI KARŞILAYACAK

Kamu sigorta şirketlerinden Güneş Sigorta içinde bulunduğumuz zor günlerde sigortalılarının yanında olmak adına mevcut özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalılarının COVID-19 tedavi ve fark ücretlerini jest ödemesi olarak karşılama kararı aldı. Bireysel ve Kurumsal sigortalı ayrımı yapılmaksızın mevcut tüm Özel Sağlık ve Tamamlayıcı Sağlık sigortalılarının COVID-19 tedavi ve fark ücretleri; poliçe özel şartlarında salgın hastalığın kapsam dışında belirtilmiş olmasına rağmen, poliçelerindeki mevcut şartları, geçerli hastane dağıtım ağı ve limitleri dâhilinde Sağlık Bakanlığı’nın pandemi hastanesi olarak ilan ettiği tüm özel hastanelerde jest ödemesi olarak karşılanacak. Yeni talepte bulunacak özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalıları için de, mevcut rahatsızlığın poliçe başlangıç tarihinden öncesine dayandığı vakalar hariç olmak üzere Covid-19 tedavi ve fark ücretleri de poliçe kapsamı dahilinde değerlendirilecek.

TÜRK NİPPON SİGORTA TEDAVİ VE ONLINE DOKTOR GÖRÜŞMESİNİ KAPSAM DAHİLİNE ALDI

Türk Nippon Sigorta, Medical Park iş birliğiyle yaklaşık 3 yıl önce sektörde bir ilki başlatarak hayata geçirdiği; mevcut hastalıkların dahil olduğu, 80 yaşına kadar sigortalanabilme fırsatı sağlayan ‘’Sağlığınız Bizde’’ TSS ürününü geliştirmeyi sürdürüyor. Türk Nippon Sigorta, koronavirüs salgını nedeniyle, tüm sigortalılarına sosyal fayda sağlamak amacıyla yine sektörde bir ilke imza atarak mevcut ‘’Sağlığınız Bizde’’ ürünü kullanıcılarına ve bu ürünü satın almak isteyenlere Covid-19 teminatının poliçeye dahil edildiğinin müjdesini verdi. Üründe hayata geçirilen bir diğer yenilik ise; Sağlığınız Bizde kullanıcılarının Medical Park’ın pek çok branştan hekimine, evden çıkmaya gerek olmadan görüntülü görüşmeler ile sağlıklarına ilişkin danışmanlık alabilmesi oldu. Bu ayrıcalık sayesinde başta kronik hastalıklarla mücadele edenler, 65 yaş ve üzerindeki kişiler olmak üzere sağlıkla ilgili ihtiyaçları olan herkes, evlerinden çıkmadan, kendi yaşam alanlarında hekimlere akıllı telefonları ile yapabilecekleri görüntülü görüşmelerle ulaşabilecek; sağlık durumlarıyla ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırabilecek. 

AXA SİGORTA DA MASRAFLARI KARŞILIYOR

COVID-19 ile mücadelede AXA Sigorta da tedavi masraflarını kapsam dahiline aldı. “Bu günleri aşmak için teminatlarımızı genişletiyor, Covid-19 tedavilerini karşılıyoruz” açıklamasıyla fark masraflarını karşılayacağını duyurdu. Sigortalılarını bu zor günlerde yalnız bırakmayan AXA Sigorta, müşterilerinin çözüm ortağı olduklarını açıkladı. Açıklamanın tamamı ise şöyle:

“Müşterilerimizin gerçek bir çözüm ortağı olma hedefiyle şimdi AXA Sağlık Sigortası sahibi müşterilerimizin mevcut veya oluşabilecek Covid-19 tedavilerini; bu döneme özel olarak karşılıyoruz. Yeni düzenlenen poliçeler de söz konusu rahatsızlığın poliçe başlangıç tarihi öncesinde gerçekleşmemiş olması şartı ile; bu uygulama kapsamında olacaktır. Tüm sorularınız için Sağlık Danışma Hattı 0850 250 99 99 (önce 2, sonra 5 tuşlayarak) aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz. #DertVarsaDermanAxa #EvdeKal”

KATILIM SAĞLIK COVID-19 TANI VE TEDAVİSİNDE SİGORTALILARIN YANINDA

Tüm dünyayla birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan korona pandemisiyle ilgili bir açıklama yapan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Şimdiye dek geçirmiş olduğumuz salgın hastalıkların tamamı, devlet hastanelerinin yeterlilikleri ile bertaraf edilmişti ancak ilk kez bazı özel hastanelerin de Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildiği bir salgın hastalık süreci yaşıyoruz. Katılım Emeklilik ve Katılım Sağlık olarak bu süreçte de sigortalılarımıza her türlü desteği vermeyi sürdürdüğümüzü bilmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

BUPA ACIBADEM SİGORTA ‘ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ’ DEDİ

Bupa Acıbadem Sigorta’da COVID-19’u sağlık sigortası kapsamına alıyor. Bupa Acıbadem Genel Müdürü Gökhan Gürcan, “Şuna inanıyoruz; bu zor günlerde ekosistemimizde bulunan herkes ile değeri de kaderi de paylaşmalıyız” dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bupa Acıbadem Sigorta CEO’su Gökhan Gürcan, “Ülke olarak zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde devletimiz, kamu ve özel hastanelerimiz, doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız büyük zorluklarla mücadele ederken, biz sadece kendimizi düşünemeyiz. Biz ancak beraber olursak her şeyin üstesinden gelebiliriz. Şimdi, hep beraber taşın altına elimizi koyma zamanıdır.

Biz Bupa Acıbadem Sigorta olarak kaynaklarımız el verdiği ölçüde, devletimizin, toplumumuzun ve müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Vurgulamak istiyorum ki, Korona virüs salgın hastalığı tüm kurumsal ve bireysel sağlık poliçelerimizin kapsamına dahil edilmiştir. Tüm sigortalılarımızın, özel hastanelerdeki ek maliyetleri tarafımızca ödenecektir. Her zaman yanınızdayız, siz yine de evde kalın” şeklinde konuştu.

COVID-19 ALLIANZ SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINDA

Allianz Sigorta da COVID-19’u sigortası dahiline aldı. Yapılan açıklamada “ Toplumun yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen sosyal bir marka olmanın gerekliliği ile; Sağlık branşında hizmet verdiğimiz özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi, bireysel ve kurumsal sigortalılarımızın ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlenen tüm özel hastanelerde COVID-19 tedavisine ilişkin ortaya çıkabilecek fark ücretleri ve tedavi giderleri, poliçelerindeki mevcut şartları ve limitleri dahilinde özel şartlarda salgın hastalığın kapsam dışı olarak belirtilmiş olmasına bakılmaksızın, emsal teşkil etmemek üzere, jest uygulaması kapsamında ödenecektir.

Tüm yeni iş sağlık sigortalılarımız için de mevcut rahatsızlığın poliçe başlangıç tarihinden öncesine dayandığı vakalar hariç olmak üzere, bahsi geçen jest ödemesi uygulaması geçerli olacaktır” ifadelerine yer verildi.

ANADOLU SİGORTA’DA KORONAVİRÜS’Ü KAPSAMINA DAHİL ETTİ

Anadolu Sigorta da Koronavirüs’ü sağlık sigortası kapsamına dahil eden sigorta şirketlerinden biri oldu. Yapılan açıklamada: “Sağlık sigortalılarımızın, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlediği tüm sağlık kurumlarında Covid-19 hastalığına bağlı tedavi giderleri, poliçe teminat ve limitleri kapsamında, istisnai olarak şirketimizce karşılanacaktır” ifadelerine yer verildi.

SOMPO SİGORTA ‘SİGORTALILARIMIZIN YANINDAYIZ’ DEDİ

Sompo Sigorta’da sigortalılarının fark ücretlerini ödeyecek. Şirketin yaptığı açıklamada: “Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de ortaya çıkan Covid-19 salgın hastalığının, toplumumuzun tüm paydaşlarına çeşitli sorumluluklar yüklediğine inanıyoruz.

Sompo Sigorta olarak kuruluşumuzun ilk gününden itibaren Yönetim Felsefemizi “En yüksek kalitede sigortacılık ürün ve hizmetlerini sağlayarak, müşterilerimizin ve toplumumuzun güvenlik, sağlık ve mutluluğuna bir bütün olarak katkıda bulunmaya çalışırız.” şeklinde belirledik ve ifade ettik.

Bu anlayışımızın bir yansıması olarak; Tamamlayıcı Sağlık ve Özel Sağlık Sigortası ürünlerimizde salgın hastalıklar kapsam dışı olmasına rağmen, ülkemizde ilk vaka tespitinin yapıldığı 11 Mart 2020 ve öncesinde poliçe almış yeni sigortalılarımız ile tüm yenileme poliçe sahibi sigortalılarımız için, pandemi hastanesi olarak belirlenen tüm anlaşmalı özel hastanelerimizde Covid-19 tedavisine ilişkin ortaya çıkabilecek fark ücretleri ve tedavi giderleri; poliçelerindeki mevcut şartları, limitleri ve uygulama esasları dahilinde, emsal teşkil etmemek üzere istisnaî olarak, poliçe kapsamı dahilinde değerlendirilecektir” ifadelerine yer verildi.

BNP PARIBAS CARDIF’TEN KORONAVİRÜS’LE MÜCADELEYE DESTEK

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının etkilerini azaltmayı amaçlayan finans sektörü harekete geçti. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında gündeme gelen kredilerin yeniden yapılandırılması sürecinde, BNP Paribas Cardif kredi koruma sigortalarında yeniden yapılandırma ile meydana gelen ilave prim ödemelerini talep etmeyeceğini duyurdu.

Yaşanan süreçte üzerine düşen sorumluluğun bilinci ile harekete geçen BNP Paribas Cardif yönetimi, mevcut kredi ödeme planlarında vade ve tutar değişikleri olsa dahi kredi koruma sigortalarında ilave sigorta prim ödemesi talep edilmeyeceğini, bu uygulamanın üç aya kadar olan vade uzatımları için geçerli olacağını açıkladı. Ayrıca kurum, mevcut sigorta poliçe teminatlarının yeni belirlenecek kredi vadesi boyunca geçerli olacağını bildirdi.

MAPFRE SİGORTA DA KAYITSIZ KALMADI

MAPFRE Sigorta da sigortalılarına gönderdiği mesajda Koronavirüs’ü kapsamına aldığını açıkladı. Mesajda, “Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlenen tüm özel hastanelerde, COVID-19 tedavisi ile sınırlı olmak üzere, ortaya çıkacak fark ücretleri ve tedavi giderlerini istisnai olarak ilgili salgın süresince mevcut poliçe teminat, network ve limitleri dahilinde jest uygulaması olarak ödeyeceğimizi belirtmek isteriz” ifadelerine yer verildi.

DEMİR SAĞLIK SİGORTA, COVID-19 TEDAVİ MASRAFLARINI ÜSTLENECEK

Demir Sağlık Sigorta, özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarına sahip olan bireysel ve kurumsal sağlık sigortalılarının ülkemizde pandemi hastanesi olarak belirlenen anlaşmalı oldukları tüm özel hastanelerdeki Koronavirüs (Covid-19) salgını tedavilerini poliçe kapsamına aldı. Sigortalılarına duyuruda bulunan Demir Sağlık Sigorta’nın, açıklamasının tamamı ise şu şekilde:

MAGDEBURGER SİGORTA, COVID-19 TEDAVİ GİDERLERİNİ KARŞILIYOR

Magdeburger Tamamlayıcı ve Yabancı Sağlık Sigortaları’na sahip bireysel ve kurumsal sağlık sigortalılarının, Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlenen ve anlaşmalı olan tüm özel hastanelerde COVID-19 tedavisi ile sınırlı kalmak koşuluyla yaptıracakları tedaviler Magdeburger Sigorta tarafından üstlenilecek. Bu uygulama çerçevesinde sigortalıların tedavi giderleri ve ortaya çıkan fark ücretleri, ilgili salgın süresince mevcut poliçe teminat, network ve limitleri dahilinde ödenecek.

Tüm yeni Magdeburger Tamamlayıcı ve Yabancı Sağlık Sigortalıları’nın COVID-19 tedavi giderleri -poliçe başlangıç tarihinden önce başlayan rahatsızlıkları hariç- belirtilen koşullarda karşılanacak. Konuyla ilgili detaylı bilgiye Magdeburger Sigorta yetkili acenteleri veya 444 26 24 Magdeburger Müşteri Hizmetleri’nden ulaşılabilir.

NN HAYAT VE EMEKLİLİK, COVID-19’UN TÜM TEDAVİ MASRAFLARINI ÜSTELENİYOR

NN Hayat ve Emeklilik, ülkemizde COVID-19 vaka sayısının her geçen gün arttığına tanık olduğumuz bugünlerde, toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla önemli bir gelişmeyi hayata geçirdi.Şirket, sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminatı kapsamında, COVID-19 test sonucu pozitif çıkan ya da test sonucu tanı almış hastaların ek tetkik giderlerini de karşılıyor.