HGS İptali Nasıl Nereden Yapılır?

tarafından
431
HGS İptali Nasıl Nereden Yapılır?
HGS İptali Nasıl Nereden Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)’nin hayata geçirilmesi ile ücretli otoyollarda ve boğaz köprülerinde sürücülerin durmasına gerek kalmadan gişelerden geçmesine olanak sağladı. Gişelerde meydana gelen trafik yoğunluğunu ve karmaşayı ortadan kaldıran sistem, bugün milyonlarca sürücü tarafından aktif olarak kullanılmakta.

  • Ortalama Puan
    0.0

İçerikler Tablosu

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)’nin hayata geçirilmesi ile ücretli otoyollarda ve boğaz köprülerinde sürücülerin durmasına gerek kalmadan gişelerden geçmesine olanak sağladı. Gişelerde meydana gelen trafik yoğunluğunu ve karmaşayı ortadan kaldıran sistem, bugün milyonlarca sürücü tarafından aktif olarak kullanılmakta.

Ancak aracını satan veya yeni bir araç satın alan sürücülerin aklında HGS iptalinin nasıl yapılacağı ile ilgili sorular oluşmakta. Bu yazımızda HGS iptali nasıl yapılır detaylı olarak açıklıyoruz.

HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Aracınızı sattığınızda halihazırda bulunan HGS’nizi iptal ettirmeniz ve etiketi aracınızdan sökmeniz cezai işlemle karşı karşıya kalmamak için oldukça önemlidir. Aksi takdirde satış yaptığınız kişinin sizin HGS etiketiniz ile kaçak geçiş yapması durumunda cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer HGS etiketinizi iptal ettirmek istemiyorsanız bunun yerine yeni satın almış olduğunuz aracın plakasını da tanımlayabilirsiniz. Her iki durumda da olası sorunların önüne geçmiş olursunuz. Peki HGS iptali nasıl yapılır?

HGS etiketinizi bir PTT şubesinden aldıysanız bu işlem için yapmanız gereken en yakın PTT şubesine giderek HGS iptal formu doldurmanızdır. Formda sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız üzerine şubede bulunan gişe memuruna teslim ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Form doldurma esnasında dikkat etmeniz gereken faktörler ise şunlardır;

  • PTT Şubesine başvururken yanınızda kimlik kartınızın ya da sürücü belgenizin bulunmasına mutlaka dikkat edin. Aynı zamanda ruhsatınızın da yanınızda olduğundan emin olun.
  • Size verilen formda HGS numaranızı ve kayıtlı araç plakanızı yazmayı unutmayın.
  • HGS etiketinizi iptal etmeden önce ilerleyen süreçte cezai yaptırımlar ile karşılaşmamak için kaçak geçişlerin cezasını ödemeyi ihmal etmeyin.
  • Eğer yeni bir araç satın aldıysanız bakiyenizin size teslim edilmesini 30 gün beklememek için bu durumu formda belirterek bakiyenizin yeni plakanıza aktarılmasını talep edin.

HGS etiketi tek bir plakaya tanımlanarak kullanılmaktadır, bu nedenle etiketinizi farklı plakaya sahip bir araçta kullanmanız mümkün değildir. Ancak plaka güncelleme işlemi ile mevcut etiketinizi yeni aracınızda kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun için yine PTT Şubelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

BANKADAN ALINAN HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Bankadan alınan HGS’ler için iki çeşit iptal yöntemi bulunmaktadır. HGS’nizi hızlı bir şekilde iptal ettirmek için müşteri hizmetlerini arayabileceğiniz gibi en yakın şubeye giderek yine bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. İptal etmiş olduğunuz hesaptaki bakiye 10 gün içerisinde banka hesabınıza aktarılacaktır.

AKBANK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Akbank’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 444 2 525 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

DENİZBANK HGS İPTALİ

DenizBank’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0800 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

ING BANK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

ING Bank’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

QNB FİNANSBANK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

QNB Finansbank’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0 900 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

GARANTİ BBVA BANKASI HGS İPTAL

Garanti BBVA’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 444 0 333 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

HALK BANK HGS İPTAL NASIL YAPILIR?

Halk Bank’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0400 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

TÜRKİYE İŞ BANKASI HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Türkiye İş Bankası’ndan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 0850 724 0724 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

VAKIFBANK HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

VakıfBank’dan HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0724 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

YAPI KREDİ HGS İPTALİ

Yapı Kredi’den HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 0850 222 0444 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

KUVEYT TÜRK HGS İPTAL NASIL YAPILIR?

Kuveyt Türk’den HGS alan sürücülerin iptal işlemleri için bankanın 444 0 123 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmesi ya da en yakın şubeye giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.