Hint Yağı Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

tarafından
354
Hint Yağı Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

İçerikler Tablosu

Hint yağı, insanların binlerce yıldır kullandığı çok amaçlı bir bitkisel yağdır.

Ricinus communis bitkisinin tohumlarından yağ çıkarılarak elde edilir .

Hint fasulye olarak bilinen bu tohumlar, ricin adı verilen toksik bir enzim içerir. Bununla birlikte, hint yağının maruz kaldığı ısıtma işlemi, yağı güvenli bir şekilde kullanılmasına izin vererek etkisiz hale getirir.

Hint yağı, çok sayıda tıbbi, endüstriyel ve ilaç kullanımına sahiptir.

Gıdalarda, ilaçlarda ve cilt bakım ürünlerinde katkı maddesi olarak, endüstriyel bir yağlayıcı ve biyodizel yakıt bileşeninde yaygın olarak kullanılır.

Eski Mısır’da hint yağı, lambalardaki yakıt olarak yakıldı, göz tahrişi gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanıldı ve hatta hamile kadınlara doğum eylemini teşvik etmek için verildi

Günümüzde hint yağı, kabızlık ve cilt rahatsızlıkları gibi genel durumlar için popüler bir doğal tedavi olmayı sürdürmekte ve doğal güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

1. Güçlü Bir Müshil

Hint yağı, ara sıra kabızlık için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Ancak kramp ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir ve kronik kabızlığı tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

2. Doğal Bir Nemlendirici

Hint yağı, ciltteki nemi hapsetmeye yardımcı olabilir. Mağazada satın alınan ürünlere bu doğal alternatifin çoğu için güvenli olduğu düşünülse de, bazılarında alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

3. Yara İyileşmesini Destekler

Hint yağı, yeni dokunun büyümesini teşvik ederek, kuruluğu azaltarak ve ölü cilt hücrelerinin birikmesini önleyerek yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

4. Etkileyici Anti-İnflamatuar Etkiler

Hint yağı, tüp ve hayvan çalışmalarında ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilen yağ asidi olan ricinoleik asit bakımından yüksektir.

5. Akne azaltır

Hint yağı, iltihaplanma ile savaşmaya, bakterileri azaltmaya ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur; bunların hepsi doğal bir sivilce ilacı arayanlar için yardımcı olabilir.

6. Mantar ile savaşır

Bazı çalışmalar hint yağının Candida albicans’ın neden olduğu ağızdaki mantar enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir 

7. saç ve saç derisi sağlıklı tutar

Hint yağı yağının nemlendirici ve antienflamatuar özellikleri, saçları yumuşak ve nemli tutmak ve kepek belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için mükemmel bir seçenek haline getirir.

8. Romatizma

Hint yağı içerisinde bulunan çeşitli asitler, cilde kolayca nüfuz etme kabiliyetinden dolayı romatizma ilacını iyileştirir. Hint yağı bazen romatizma, gut vb. Kürlerinde etkinliğini arttırmak için diğer maddelerle karıştırılır.

9. Adet Bozuklukları

Hint yağı içinde bulunan Ricinoleic asit, adet ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve gecikmiş, engelli adet kanaması durumunda adet kanamasını açmaya yardımcı olur. Bir hint yağı paketi hazırlayın ve alt karnın üstüne koyun ya da ağrıyı hafifletmek için karın üzerine hint yağı uygulayın.

10. Doğum Kontrolü

Hint yağı, doğru şekilde kullanılmadığı takdirde zararlı olduğu kabul edilen, risin adı verilen toksik bir madde içerdiği bilinmektedir. Düşük dozlarda enjekte edildiğinde, ricin spermisit yanı sıra bir mikrop öldürücü rolünü üstlenir. Daha yüksek dozlarda enjekte edildiğinde aynı maddenin, bu karardan önce bir doktora danışılması tavsiye edilse de, kürtaj işlemini tamamladığı bilinmektedir.

11. Kabızlık

Temel müshil özelliği, bağırsakların boşaltılmasında ve kabızlık sorununun giderilmesinde dikkat odağıdır.

12. Laktasyon

Hint yağı, süt akışını ve süt salgısını kolaylaştırır, ayrıca salgılanan süt miktarını arttırır. Yağdaki yağ asitlerinin varlığı nedeniyle süt miktarı artar. Dikkatli olmakla birlikte, olumsuz etkilerden kaçınmak için sadece düşük dozda soğuk preslenmiş hint yağı almak.

13. Kilo Kaybı

Hint yağı, yavaş yavaş kilo vermenize yardımcı olabilir ve bunu vücutta su tutma sorununu hafifleterek etkili bir sağlık açısından yapar. Oral olarak, müshil olarak sınırlı bir dozajda tüketilebilir.

Emzirme döneminde doğum kontrolü vb. Sürekli izlenmesi gereken hassas konulardır, ne tür yağların ne zaman uygulanması gerektiğini görün.

14. Kas Ağrıları Hafifletir

Castor Yağı, vücut bölümlerinde ağrıyan kaslar ve ağrı için ideal partnerinizdir. Hafifçe ovulduğunda ve vücutta masaj yapıldığında aşırı çalışan kasları gevşetmelerine yardımcı olan mükemmel bir masaj yağıdır. Yağ, bir çalışmadan hemen sonra kullanılabilir. Kuvvetli egzersiz, spor vb.

15. Eklem Ağrısı Giderir

Atıkları dokulardan kana taşırken lenf damarları tıkanır ve bu da eklem ağrıları ve artrit ile sonuçlanır. Hint yağı uygulandığında bu kısımdaki tıkanıklığı hafifletmeye çalışır ve lenflerin eskisi gibi serbestçe hareket etmesini sağlar.