Korona Cinsel Yolla Bulaşır Mı – Korona Günlerinde Cinsel Yaşam

tarafından
346
Korona Cinsel Yolla Bulaşır Mı – Korona Günlerinde Cinsel Yaşam
Korona Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Bu yazıda korona virüsü süresince cinsellik nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını aramaya ve akıllara takılan bazı soruların yanıtlarını bulmaya çalıştık. En merak edilen sorulardan birisi olan “Corona Cinsel Yolla Bulaşır Mı?” sorunun cevabı özelinde bir yazı derledik.

  • Ortalama Puan
    0.0

İçerikler Tablosu

Korona virüsü yayılmaya devam ettikçe insanlar yeni önlemler almaya ve yeni sorulara çözüm bulmaya çalışıyor. Özellikle evli çiftler bu süreçte cinsel yaşamlarıyla ilgili soruların cevaplarını merak ediyor.

Korona virüsü cinsel yolla bulaşır mı? Korona virüs günlerinde cinsellik-seks nasıl olmalıdır? Korona virüs cinsel hayatı olumsuz etkiler mi? İşte bu yazıda bu soruların cevaplarını araştırdık ve korona virüs günlerinde cinselliğin nasıl olması gerektiğine dair bilgileri derledik.

Korona Virüs Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Yapılan araştırmalar ve uzman görüşlerine göre korona virüsünün doğrudan cinsel yollarla, cinsel organlarla bulaştığına dair herhangi bir belirti bulunamamıştır. Yani Covid-19 korona virüsü, bir AİDS hastalığı gibi cinsel yollarla bulaşan bir hastalık değildir.

Fakat burada şunu hatırlatmak gerekir. Bilindiği gibi korona virüsü daha çok doğrudan temas yoluyla ve tükürük yolu ile bulaşmaktadır. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında yakın temas kurulacağı için korona virüsün bulaşma ve yayılma ihtimali fazladır. O yüzden bu konuda tedbirli ve dikkatli olunmalıdır.

Korona Günlerinde Cinsel İlişki – Seks İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Korona virüs vakaları ülkemizde görülmeye başladığından bu yana kendinizi koruyorsanız, ilk günlerden beridir “evde kal” çağrısına uyuyorsanız, eşinizle sürekli olarak aynı ortamı paylaşıyorsanız, dışarı ile temasınız yoksa ve evinizde tamamen izole olmuşsanız cinsel yaşamınıza normal seyri içerisinde devam etmekte bir sakınca olmayabilir.

Yani sizde ve eşinizde herhangi bir Covid-19 korona virüs belirtisi yoksa, dışarısı ve diğer insanlar ile hiçbir şekilde temas halinde değilseniz, uyarılara uyup evden dışarı çıkmıyorsanız ve kendinizi sağlıklı hissediyorsanız cinsel yaşamınızı aynen sürdürebilirisiniz diyebiliriz. Çünkü uyarıları dikkate aldıysanız virüs size uğrayamayacağı için birbirinize de bulaşması gibi bir şey söz konusu olmayacaktır.

2- Sizde ya da eşinizde korona virüs belirtileri varsa aradaki sosyal mesafeyi korumaya dikkat etmelisiniz ve yakın temastan mutlak suretle kaçınmalısınız. Böylece hem kendi sağlığınızı hem de eşinizin sağlığını korumuş olursunuz.

Ayrıca bu süreçte dışarı ile temasınız varsa ve yine bir şüphe duyuyorsanız cinsel yaşamınıza biraz ara vermek daha doğru olacaktır. Çünkü dışarı ile olan temasınız sonucu, sizde herhangi bir belirti olmasa bile taşıyıcı olabilirsiniz. O yüzden kendi sağlığınız ve eşinizin sağlığı için dikkatli olmalısınız.

3- Siz ya da eşiniz yurt dışı gibi riskli bölgelerden ya da toplu ortamlardan geldiyseniz 14 gün kuralına mutlaka uymalısınız. Çünkü bu kuluçka süresi içerisinde taşıyıcı olma riskiniz var. Kendi sağlığınız ve eşinizin sağlığı için bu süreye dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

4- Korona virüs belirtileri olduğunu düşündüğünüz yabancı birisiyle yakın temas, öpüşme ya da cinsel ilişki gibi bir birlikteliğiniz olduysa –ki böyle bir ilişkiyi hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi belirtmek isteriz- bu süreçten sonra mutlaka kendinizi izole etmelisiniz. Kuluçka süresi boyunca kendinizi gözlemleyip belirtilerin sizde olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Hasta olabileceğinizi ya da taşıyıcı olabileceğinizi göz önüne alarak başka insanlarla temastan kaçınmalısınız.

5- Yukarıdaki maddeye bağlı olarak birlikte yaşamadığınız kişilerle yakın temas kurmaktan, herhangi bir yeni ilişki yaşamaktan mutlaka uzak durmak gerekiyor. Çünkü emin olmadığınız her kişi bir risk faktörü taşıyor.

6- Evde eşinizle sürekli bir arada kalmak durumunda kaldığınız bu günlerde cinsel yaşamınızda bazı değişiklikler olabilir. Yani cinsel istekte bir artış olabileceği gibi aksine bir azalış ve isteksizlik de olabilir. Bu durum bir süreç olduğu için eşinizle konuşup, her iki tarafında razı olacağı bir birliktelik sürdürmek, bir cinsel düzen oluşturmak daha iyi olacaktır.

Özellikle şuan içinde bulunduğumuz karantina ve evde kalma günlerinde herkes farklı dozlarda stres yaşamaktadır. Ve stresin de cinsel yaşam üzerinde çeşitli olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. O yüzden her iki taraf adına da karşılıklı anlayış içinde geçirilen bu süreç hem beden sağlığı açısından hem de psikolojik sağlık açısından faydalı olacaktır.

7- Cinsel temas öncesinde eşlerin dezenfektan gibi malzemelerle cinsel organlarını dezenfekte edip etmemeleri konusu da yine merak edilen konular arasında yer alıyor. Cinsel organlar daha hassas oldukları için bu tür dezenfektan ürünleri o bölgeleri tahriş edip çeşitli sağlık sorunlara yol açabilmektedir. O yüzden böyle bir yöntem pek tavsiye edilmemektedir.

Kısaca Ne Yapmalı?

Eğer sosyal izolasyonu sağlamışsanız ve sağlıklı olduğunuza kesin olarak inanıyorsanız cinsel yaşamınızı normal seyri içerisinde devam ettirebilirsiniz.

Fakat herhangi bir sebeple şüpheleriniz varsa, dışarı ile temasınız varsa ya da hastalık belirtileriniz varsa bu süreç boyunca çeşitli önemler almanızda ve cinsel yaşamınıza bazı kısıtlamalar getirmenizde fayda vardır.

Prezervatif Korona Virüsten Korur Mu?

Daha önce de değinildiği gibi Covid-19 korona virüsü cinsel yollarla bulaşan bir hastalık değil yakın temas ile bulaşan bir hastalıktır. O yüzden unutmayın ki prezervatif sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir ve bir doğum kontrol yöntemi olarak işinize yarayabilir. Aksi halde prezervatifin korona virüsten koruyucu bir özelliği yoktur.

Not: bu yazıda yer alan bilgiler, çeşitli haber ve internet sitelerinde yer alan bilgilerden derlenerek oluşturulmuştur. Kesinlikle bir tanı ve tedavi yöntemi değildir. Sadece bilgi vermek amacı taşımaktadır. Yazılan bilgilerin uygulanması sorumluluğu tamamen okuyucuya aittir. blog.argisbilisim.com bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.