Korona Virüsten Nasıl Korunuruz – Korunma Yöntemleri Nelerdir?

tarafından
255
Korona Virüsten Nasıl Korunuruz – Korunma Yöntemleri Nelerdir?
Korona Virüsten Nasıl Korunuruz - Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp daha sonra dünyaya yayılan ve şuan ülkemizde de ölümlere sebep olan korona virüs tehlike saçmaya devam ediyor. Her ne kadar korona virüs tedavisi ve aşısı için çalışmalar devam etse de henüz tam bir çözüm bulunabilmiş değil. Fakat korona virüsten korunmak için bazı tavsiyelere dikkat etmek büyük önem taşıyor. Bu tavsiyelere uymak korona virüsten korunmak için oldukça önem arz ediyor.

  • Ortalama Puan
    0.0

İçerikler Tablosu

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp daha sonra dünyaya yayılan ve şuan ülkemizde de ölümlere sebep olan korona virüs tehlike saçmaya devam ediyor. Her ne kadar korona virüs tedavisi ve aşısı için çalışmalar devam etse de henüz tam bir çözüm bulunabilmiş değil. Fakat korona virüsten korunmak için bazı tavsiyelere dikkat etmek büyük önem taşıyor. Bu tavsiyelere uymak korona virüsten korunmak için oldukça önem arz ediyor.

Korona Virüsten (Covid-19) Korunma Yolları Nelerdir – Korona Virüsten Nasıl Korunabiliriz?

Evden Çıkmayın: Korona virüsü temas yoluyla bulaşıyor. O yüzden şu süreçte mümkün olduğu kadar evde izole kalmak ve dışarı ile temas etmemek en önemli korunma yöntemidir. Çünkü eğer hasta değilseniz ve hasta olan birileriyle temas etmezseniz virüs size ulaşamaz ve sizi etkilemez.

Sokağa çıktığınız zaman gerek insanlarla gerekse ortak kullanılan yerlerle temas ederseniz virüse yakalanma riskiniz artar. Çünkü dışarıda hasta olup tanısı olmayan ya da hastalığının farkında olmayan yahut virüs bulaşmış kişiler ve yerler olabilir. O yüzden bu tür bir riske maruz kalmamak için mümkün olduğu kadar evde kalmak büyük önem arz ediyor.

Ellerinizi Yıkayın: Corona virüsten (Covid-19) korunmak için el temizliği de diğer bir önemli maddedir. Çünkü gün içerisinde ellerimiz sürekli olarak her yere ve her şeye temas halinde. O yüzden eller virüsü taşımada büyük rol oynuyor hatta en önemli etkenin el ile temas olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Elleri sık sık ve güzel bir şekilde yıkamak corona virüsten korunmak için alınabilecek bir diğer önlemdir.

Eller en geç her 2 saatte bir olmak üzere, bol sabun kullanarak en az 20 saniye yıkanmalıdır. El yıkarken tırnak ve parmak aralarının, avuç içlerinin, el bileklerinin, parmak uçlarının ve özellikle başparmağın iyice yıkanmasına özen gösterilmelidir.

Ağız – Burun – Göz: Bir diğer risk faktörü de ağız, burun ve gözlerdir. Özellikle kirli ellerle bu organlara asla dokunulmamalıdır. Çünkü elinize bulaşmış olan virüs bu organlara da temas ederse daha hızlı yayılacaktır. O yüzden bir önceki maddedeki el temizliğinin önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Ellerinizi sık sık yıkayın ve ağız-burun-gözlerinize temas ettirmeyin. Hatta bu noktada kendini kendinize bir farkındalık oluşturabilirsiniz. Ellerinizi boyun hizanıza getirdiğiniz zaman ve yüzünüze dokunmak istediğiniz zaman bunun yanlış bir şey olduğunu kendinize hatırlatın. Bir süre sonra bu durum alışkanlık kazanacaktır ve her elinizi yüzünüze götürdüğünüz zaman bu durum aklınıza gelecektir. Böylece temas etmekten korunmuş olursunuz.

Ayrıca tırnak yeme alışkanlığı olanlar ve ellerini ağzına temas ettirmeyi alışkanlık haline getirmiş olanların bu alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor.

Dezenfektan ve Kolonya Kullanın: Evinizde ya da mecburen gittiğiniz zaman dışarıda kullanmak için bir el dezenfektanı ya da bir kolonyayı yanınızda bulundurun. Ellerinizi yıkadıktan sonra ya da sık kullanılan bir yere temas ettikten sonra kolonya ve dezenfektan ile ellerinizi dezenfekte edin.

Mendil Kullanın: Öksürdüğünüz zaman ya da hapşırdığınız zaman tek kullanımlık bir mendil ile ağzınızı kapatarak mendilin içine öksürün. Böylece olası bir virüsün yayılmasını engellemiş olursunuz. Aynı şekilde herkes bu şekilde bir mendil kullansa ortak kullanım alanlarına da öksürük ya da hapşırma yöntemi ile virüs bulaşmayacaktır. Kullandıktan sonra mendili mutlaka bir çöp kutusuna atınız.

Eğer kullanmak için bir mendil yoksa öksürme ve hapşırma durumlarında dirseklerinizin içini kullanabilirsiniz. Dirsek içine hapşırdıktan sonra buraya el temasında bulunmamak gerekiyor. Böylece yine ağzınızdan çıkan virüslerin etrafa yayılmasına engel olmuş olursunuz ve kendinizi de virüse karşı korumuş olursunuz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Tutun: Korona virüsün bulaştıktan sonra insan vücudunda nasıl bir etki göstereceği tamamen kişinin bağışıklık sistemi ile ilgilidir. O yüzden kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullananlar ve yaşlılar risk gurubu içerisinde yer alıyor.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bol bol C vitamini içeren gıdalardan oluşan menüler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer bu mümkün değilse C vitamini içeren takviyeler alınabilir. Ayrıca gün içerisinde bol bol su içilmelidir ki tavsiye edilen miktar günlük en az 2 litredir.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için taze meyve suları, C vitamini içeren sebze ve meyveler,bol su, ayran, bitki çayları, havuç gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Bunlar belki sizi doğrudan hastalığa karşı korumayabilir ancak hastalık bulaşırsa bile bu tür gıdalar aracılığıyla daha hafif atlatabilirsiniz.

İyi Dinlenin: Virüsten korunmak için bir diğer yöntem de iyi dinlenmek ve iyi uyumaktır. Aslında bu maddeyi bağışıklık sistemini güçlü tutmak maddesine de ekleyebiliriz fakat dikkat çekmesi açısından ayrı olarak zikretmek yararlı olacaktır.Gün içerisinde evde iseniz uyku ve dinlenme vakitlerinizi biraz daha esneterek daha kaliteli uyku zamanı oluşturabilirsiniz. Fakat işe gitmek gibi zorunlu durumlarınız varsa da gece yatma saatinizi biraz daha erkene alarak uyku sürenizi biraz daha uzatabilirsiniz.

Sosyal Mesafeyi Koruyun: Diğer insanlarla bir arada bulunmak zorunda kaldığınız durumlarda sosyal mesafeyi koruyun ve yakın temastan mutlak suretle kaçının. Tanıdığınız kişilerle tokalaşma, öpüşme, sarılma gibi eylemlerden mutlaka uzak durun. Çünkü önceki bazı maddelerde de belirtildiği gibi el ile temas etmek en önemli taşıyıcı faktörü oluşturuyor.

İnsanlarla bir arada bulunmak zorunda olduğunuz zamanlarda arada en az 1 metre mesafe bırakacak şekilde durun. Çünkü ağızdan çıkan damlacıklar içerisinde virüs varsa bu virüsler belli bir süre havada asılı olarak kalabiliyor. Eğer bu mesafeyi korumazsanız o virüslere temas edilebiliyor ve virüsler göz, burun ve ağza yerleşebiliyor. Aynı zamanda etrafınızda öksüren ya da hapşıran birileri olduğunu görürseniz o kişiden ve oradan mümkün olduğu kadar uzak durun.

Ortak Kullanım Alanlarını Dezenfekte Edin: Evinizde, iş yerinizde ya da bir şekilde ortak kullanım alanlarınızın olduğu yüzeyleri, kapı kollarını vb yerleri temizleyin ve dezenfekte edin. Böylece hem kendiniz korunun hem başkalarını koruyun.

Aynı Tabaktan Yemeyin: Gerek hasta olan kişilerle gerekse yakın çevrenizdeki kişilerle mümkün olduğu kadar aynı tabaktan yemek yemeyin. Ortak yenilecek yiyecekleri de porsiyonlar halinde ayrı tabaklara almak faydalı olacaktır.

Yiyecekleri İyi Yıkayın: Bir diğer risk faktörü de dışarıdan satın alınan yiyeceklerdir. Gerek meyve sebze türünde gıdalar olsun gerekse ambalajlı gıdalar olsun risk içermektedirler. O yüzden satın aldığınız meyve ve sebzeleri mutlaka bol su ile iyice yıkayın.

Hakeza ambalajlı bir ürün aldığınız zamanda onun ambalajını da yıkayıp kullanmanız tavsiye edilir.

Egzersiz Yapın: Egzersiz yapmak da sizi dinç tutacaktır ve bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına katkı sağlayacaktır. Eğer imkanınız varsa ve evinizin bir bahçesi vb gibi bir alan varsa, başka insanlarla temas etmemek suretiyle orada çeşitli egzersizler yapmak faydalı olacaktır. Fakat buna imkan yoksa ev içerisinde yapabileceğiniz bazı egzersizler de sizi dinç ve sağlıklı tutması açısından önem arz etmektedir.

Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın: Bulunduğunuz ortamları mümkün olduğu kadar sık sık havalandırmak da alınabilecek bir diğer önlemdir.

Korona Virüsten bir an önce kurtulmak ve bir çözümünün bulunması tek temmenimizdir. Umarız ki en kısa sürede bir ilaç ya da bir çözüm üretilir. Fakat çözüm bulunana kadar bu yukarıda sayılan maddelere dikkat etmek, korona virüsten (Covid-19) korunmak için hayati önem taşıyor.

Güzel ve sağlıklı günleri yeniden yaşayabilmek duası ve temennisi ile…

Not: Bu yazıda yer alan bilgiler, diğer sitelerden, uzman tavsiyelerinden ve kişisel deneyimlerden derlenerek oluşturulmuştur. Kesinlikle tanı ve tedavi yöntemi olmayıp bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.