Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydaları

tarafından
277
Oruç Tutmanın Sağlığımıza Faydaları

İbn-i Sînâ sağlığı şöyle özetliyor: ‘Tıp ilmini iki satırda topluyorum. Yediğin vakit az ye. Yedikten sonra dört-beş saat hiçbir şey yeme. Şifa hazımdadır. Nefse ve mideye en yorucu hal, yemek üzerine yemek yemektir.”

Günümüzde ise aralıklı açlığın (oruç/intermittentfasting) sağlık üzerine müspet tesirleri yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalarda, aralıklı açlığın insanlarda insülin duyarlılığını, büyüme hormonu salgısını ve yağ yakılmasını arttırdığı bildiriliyor. Ayrıca aralıklı açlığın, kilo vermeyi kolaylaştırdığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu tesirinin olduğu da gösterilmiştir

Batı tıbbının, maddî faydalarını yeni yeni anlamaya başladığı ve sayısız hikmetleri olan oruç, dinimizde farz bir ibadet olarak emredilmiştir. Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- maddî ve mânevî hastalıklarımıza şifâ olan oruç hakkında şöyle buyuruyor:

“Oruç, bağırsakları inceltir, yağını eritir, etteki boşluğu doldurur. Sahibini cehennem ateşinden uzaklaştırır.” (Suyûtî, Câmiu’s-Sağîr Tercümesi, Hadis No: 841)

Kur’ân-ı Kerîm’in birçok âyetinde insanlar akıllarını kullanmaya davet edilir. Beslenme gibi, neredeyse her kafadan bir sesin çıktığı konuda bizlere düşen Allâh’ın ipine sımsıkı yapışmak ve Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in sünnetine uygun yaşamayı kendimize şiar edinmek olmalıdır.

Orucun Faydaları ve Aralıklı Orucun Sağlığa Yararları

Oruç, insan uygarlığının ilk günlerinden beri çeşitli topluluklar için geleneklerin bir parçası olmuştur. Ancak tıp bilimi, oruç tutmanın dini inançlara bağlı kalmaktan daha fazla neden olduğunu göstermektedir. Genel sağlık gereksinimlerine bağlı kalırken ara sıra oruç tuttuğunuzda, aslında yararlı olabilir. Bununla birlikte, çeşitli oruç türleri vardır ve bunlardan birini seçmeden önce, temel oruç sağlık yararlarını öğrenmeniz gerekir.

Aralıklı Oruç Sağlığı Yararları
Kısa süreli oruç olarak da bilinen aralıklı oruç, normal yemeğin kısa evreleri arasında oruç tuttuğunuzda ve süre arasında sadece su ya da hafif içecek tükettiğiniz zamandır. Bu, bir gün boyunca veya en fazla 3 gün boyunca olabilir. Herhangi bir sağlıklı birey tarafından yapılabilir.

Kısa süreli veya Aralıklı Oruç’un Başlıca Yararları:
Uyanıklık ( atik ) – Bu tür oruç insanlardaki uyanıklık seviyelerini artırmaya yardımcı olur.
Uyku sorunları – Uyku sorunları yaşıyorsanız kısa süreli oruç tutmaya yardımcı olabilir.
Enerji dengesizliği – Çalışmalar, vücuttaki enerji dengesizliğini tedavi etmede etkili olduğunu göstermektedir.

Su Oruç Sağlık Yararları
Su tutması, sayısız yararı nedeniyle oldukça popülerdir. Bu tür bir oruç tuttuğunuzda, sadece suda hayatta kalırsınız. Bu 2 ila 3 gün boyunca yapılabilir. Ancak, tamamlandıktan sonra düzenli beslenmeye geri dönen bu açlığa başvurma konusunda doğru bilgi edinmeniz gerekir.

Avantajları:

Epilepsi:
Araştırmalar, epilepsi hastalarının su açlıktan kazanabileceğini göstermiştir.

Detoksifikasyon:
Suyun aç kalmasının en büyük yararı , vücuttaki toksinlerin kesinlikle temizlenmesidir . Oruç, vücudun ana organlarında biriken toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Kilo kaybı:
Aşırı vücut yağını kaybetmeye istekliyseniz, su oruçlarına başvurmak faydalı olabilir. Oruç sırasında, vücutta depolanan yağlar enerji için yakılır ve bu da fazla yağ katmanlarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Romatoid Artrit Rölyefi:
Romatoid artrit, dünya çapında binlerce kadını ve erkeği etkileyen bir durumdur. Araştırmalar, su tutucusunun insan vücudundaki esnek eklemleri etkileyen bu iltihaplanmanın kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hormonların Salgılanması:
Bu tür açlık büyüme hormonlarına başvurduğunuzda hormon hormonları yükseliyor.

3 Gün Oruç Sağlığının Yararları
Daha önce oruç tutmadıysanız, kısa bir süre için denemeniz daha iyi ve tavsiye edilir. Bu nedenle, oruç tutmak üç gün boyunca devam etmek mantıklı olacaktır – ister normal ister su oruç tutmak. Bu süre boyunca soğutulmuş veya ılık su alabilir veya içme suyu da iyi olabilir.
3 günün en hızlı avantajları aşağıda listelenmiştir:

Sindirim Sistemi Gençleştirme:
Çoğu zaman, vücuttaki sindirim sistemi yediğiniz yemeğin işlenmesiyle meşgul. Hızlı yağ veya su bazlı olduğunuzda, biraz rahatlama ve kendi kendine iyileşme gerçekleşir. Sindirim sistemi, oruç sırasında su veya meşrubat içtiğinizde temizlenir.

Yeme Alışkanlıklarını Senkronize Etmek:
Hızlı bir rejime bağlı kaldığınızda, açlık sancıları üzerinde daha iyi bir kontrol sahibi olabilir ve sonunda yiyecekler için ani bir şekilde arzu edersiniz. Kolayca kontrollü bir beslenme programına girebilir ve etkili bir şekilde tıkınmaktan kaçınabilirsiniz.

İnsülin Hassasiyetini Teşvik Ediyor:
birkaç gün oruç tuttuğunuzda, insülin duyarlılığının artmasına neden olur. İnsülin direnciyle başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Tansiyon düşürmeye yardımcı olur:
Araştırmalar, bu kadar kısa süreli oruç tutmanın kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir . Kan seviyelerinin düşürülmesine yardım eden oruç tutmaz, ancak düşük tuz alımı ile tetiklenir. Yüksek tansiyonunuz varsa , bunu düşünebilirsiniz.