Whatsapp krizi ve karşılaştırmalı özellikler. Karar sizlerin!

tarafından
178
Whatsapp krizi ve karşılaştırmalı özellikler. Karar sizlerin!

İçerikler Tablosu

Whatsapp iki gündür gündemin bir numaralı maddesi. Kullanıcıları tarafından büyük tepki çeken bir hamleye imza atan Whatsapp, Avrupa Birliği bölgesine otomatik sunduğu yeni gizlilik sözleşmesini Türkiye’deki kullanıcılarından ‘kabul etmesini’ istedi. Tabi bu istek bir anda ortalığı karıştırdı. Whatsapp’a sinirlenenler başka mesajlaşma uygulamaları kullanmaya başladı.

Tartışmaların temelinde Whatsapp’ın sözleşmesinde bilgileri üçüncü taraf ile paylaşma maddesi yer aldı. Fakat bu madde büyük oranda yanlış anlaşıldı. Özellikle ‘Facebook’ ile paylaşma kısmı bir çok kişi tarafından artık dedikoduya döndü.

ÖZEL BİLGİLER PAYLAŞILACAK MI?

Whatsapp dahil hiç bir uygulamanın sizin bireysel konuşmalarınızı Facebook veya bir başka uygulama ile paylaşma yetkisi bulunmuyor. Böyle bir durumda zaten Whatsapp’ı büyük cezalar bekler.

MESAJLAR MI OKUNACAK?

İşin en çok yanlış anlaşılan tarafı bu. Sosyal medyada Whatsapp’ın bize ait mesajları okuyacağı veya okuyacak kişilerle paylaşacağı iddiaları aldı yürüdü.

Fakat böyle bir durum da söz konusu değil.

WHATSAPP GİZLİLİK POLİTİKASI NE ANLAMA GELİYOR?

Whatsapp yeni gizlilik sözleşmesinde özetle şunu diyor;

Daha önce adlı bir durumda verilerinizi herhangi bir adli makam ile paylaşmıyordu. Fakat yeni sözleşme gereği eğer mahkemeler talep ederse bilgilerinizi adli ve idari makamlar ile paylaşacağız.

Yani herhangi bir suç unsurunda mahkeme sizin Whatsapp yazışmalarınızı görme yetkisine sahip olacak.

Aslında dünya genelinde devletlerin de Whatsapp’tan talebi tam olarak buydu.

Elbette Facebook’un siciline baktığımızda, Whatsapp’ın da Facebook bünyesinde bir uygulama olduğu düşünüldüğünde bu tür şüpheler haklı, fakat yersiz.