Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Blog Açma Rehberi (2020)

tarafından
198
Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Blog Açma Rehberi (2020)
ARGİŞ BİLİŞİM - BLOG

Blog açmak istiyorsanız, ne zaman diye düşünmeyin: Şimdi tam zamanı! Blog oluşturmak için ihtiyacınız olan her şey bu rehberde. Fikirlerinizi, uzmanlığınızı ve çalışmalarınızı (eserlerinizi) sosyal medyanın hızla akıp giden sayfaları yerine, kendinize ait birinci sınıf bir sitede paylaşın. Dijital dünyada yerinizi geç kalmadan alın ve yeni ufuklara açılmaya hemen başlayın!

 • Ortalama Puan
  0.0

İçerikler Tablosu

Blog açmak istiyorum fakat İnternet sitesi nasıl kurulur, ne gerekir bilmiyorum, hiç bir tecrübem yok diyorsanız, doğru yerdesiniz! Günümüzde bir blog veya İnternet sitesi oluşturmak için kodlama, tasarım vb. hiçbir tecrübeye ihtiyacınız yok. Bu ÜCRETSİZ güncel rehberde aktardığım adımlarla birkaç dakikada, belirleyeceğiniz kendi web adresinizde birinci sınıf bloga sahip olabilirsiniz. Hiçbir kurulum, yükleme vb. işlem yapmanız gerekmiyor. Artık bir Facebook veya İnstagram hesabı açar gibi, mükemmel bir blog / site başlatmak da son derece kolay.

Hesabınızı oluşturduğunuzda, istediğiniz şık görünümlü blogunuz / siteniz hazır olacak ve yazılarınızı dünya ile paylaşmaya başlayabileceksiniz. Ayrıca, istediğiniz bir web sitesi adresine ÜCRETSİZ sahip olacak ve hepsinin ötesinde, eğer 30 gün içinde hesabınızı iptal etmek isterseniz sorgusuz sualsiz ücret iadesi alabileceksiniz.

Blog açmak için ne gerekiyor?

Blog açmak veya bir web sitesi oluşturmak isteyen herkesin başlıca 3 şeye ihtiyacı var: Bir web adresi, 7/24 açık bir bilgisayar ve bir program.

 • Alan adı (domain name)
  Size ait bir İnternet adresi — İnternet kullanıcılarının sitenizi / blogunuzu ziyaret etmek istediklerinde web tarayıcısına yazdıkları www.’den sonraki adres (bakikaracay.com gibi). Buna tamamen kendiniz karar vereceksiniz.
 • Web barındırma hizmeti (hosting)
  “Sunucu” adı verilen, İnternet’e kesintisiz bağlı özel bir bilgisayar —
  Sitenizin /blogunuzun tüm verileri ve içeriği bu sunucuda depolanır ve buradan ziyaretçilere sunulur. Blogunuza bu ev sahipliğini yapması için bir web barındırma (hosting) firmasından hizmet almanız (alan kiralamanız) gerekir.
 • Blog oluşturma platformu
  Sunucunuza kurulu program (yazılım) — Alan adınızı ve web barındırma hizmetini aldıktan sonra, blog oluşturmak ve içeriğini yönetmek için kullanacağınız yazılım (WordPress).

Bu rehberin en güzel yanı, bunların hepsine bir defada sahip olmanızı sağlayacak olması. Çünkü size günümüzün en iyi araçlarıyla blog açmanın en kısa ve kolay yolunu gösteriyorum. Blog açmak için ihtiyacınız olan bu üç şeye, yani web adresinize (alan adı), web barındırma hizmetine (hosting) ve blog oluşturma platformuna tek bir oturumda basit bir kayıt işlemiyle sahip olacaksınız.

Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım aşağıda açıklıyorum; hepsi kısa ve çok kolay. Bu adımları tamamladığınızda hiç bir zorluk yaşamadan içerik oluşturmaya (blog yazılarınızı eklemeye) başlayabileceksiniz. Siteniz istediğiniz şık görünümü verebilecek ve istediğiniz zaman değiştirebileceksiniz.

Bu rehberin avantajları

Bu rehberin önemli özelliklerinden birkaçı şunlar:

GÜNCEL — İnternet’te çok sayıda blog açma rehberi bulabilirsiniz. Ancak sık sık güncellenmedikleri için bunların birçoğunun günü geçmiş olabilir, anlatılandan farklı şeylerle karşılaşabilirsiniz. Bu rehberin en önemli özelliği, güncel olması. Bu sayfayı sık sık güncelliyorum.

KOLAY — Önerdiğim hizmet sağlayıcı ile blog açma veya İnternet sitesi kurma işlemi son derece kısa ve kolay. Web sitesi sahibi olmak için bir yazılımcı veya webmaster olmanıza gerek yok. Hiçbir karmaşa yaşamadan (yükleme, kurulum vb. işlemlerin hiçbirine gerek olmadan), dakikalar içerisinde siteniz hazır olacak, doğrudan blog yazmaya ve içerik oluşturmaya başlayabileceksiniz. Kaydınızı yaptığınızda, teknik bilgi gerektiren tüm işlemler sistem tarafından otomatik olarak gerçekleşir.

ÜCRETSİZ ALAN ADI — Kaydınızı yaparken istediğiniz bir alan adına kendiniz karar verebilecek ve bu İnternet adresine ilk yıl ÜCRETSİZ sahip olacaksınız.

İADE GARANTİLİ — Eğer aldığınız hizmeti beğenmez veya vazgeçerseniz, 30 gün içinde hesabınızı iptal edip ödediğiniz ücreti sorgusuz sualsiz iade alabileceksiniz.

Elde edeceğiniz kazanımlar

Bu rehberdeki adımları tamamladığınızda aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmiş olacaksınız:

 1. Web barındırma (hosting) hizmeti alımı
 2. Alan adınıza karar verme
 3. Blog oluşturma platformunu kurma (WordPress)
 4. Blogunuza şık bir görünüm (tema) seçimi
 5. Ana sayfa, İletişim ve Hakkımızda sayfalarının oluşturulması
 6. Blog yazılarınızı ekleme ve yayınlama

Tüm bu işlemlerin sandığınızdan çok daha basit olduğunu ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmediğini birazdan göreceksiniz.

Blog açmak kaça mal olur?

Eminim şimdi blog açmak kaça mal olacak diye merak ediyorsunuz. Açıkçası birinci sınıf bir blog veya İnternet sitesi kurmak daha önce hiç bu kadar hesaplı ve kolay olmamıştı!

Aşağıdaki adımları izlediğinizde “barındırma hizmeti” dışında hiçbir şey için ödeme yapmanız gerekmiyor. Kendi alan adınızla bir blog oluşturmanın maliyeti ayda en fazla 4 dolar.

Ödeme konusunda bakın hangi avantajlara sahip olacaksınız:

 • Seçtiğiniz bir alan adına (bakikaracay.com gibi) ÜCRETSİZ sahip olacaksınız.
 • Bu rehberde verdiğim bağlantılarla hosting hizmetini %50 indirimli alacaksınız.
 • Tüm ödemeyi tek kalemde tamamlamış olacaksınız. İlave veya sürpriz ödemelerle karşılaşmayacaksınız (birçok hizmet sağlayıcı, sonradan farkedip ihtiyaç duyacağınız hizmetler için ek ücret talep eder).
 • Hesabınızı iptal etmek isterseniz sorgusuz sualsiz 30 gün içinde iade alabileceksiniz.

Hiç bir risk taşımıyor. Üstelik blog yazmanın sizin için uygun olup olmadığını görmek için bu 30 gün yeterince uzun bir süre.

Dünyanın en iyi blog araçları

Bu rehberde dünyanın en iyi (ikinci iyi değil) araçlarını öneriyorum. Birinci sınıf bir blog sahibi olmak için, siz de bu site için kullandığım dünyanın 1 numaralı blog oluşturma platformu WordPress‘i ve 1 numaralı web barındırma hizmeti Bluehost‘u seçmekle rahat edeceksiniz.

WordPress ve Bluehost’u tanımanız için şimdi birkaç paragrafta onlardan bahsedelim.

WordPress hakkında

Her blogun web’de bir ev sahipliğine (barındırma / hosting) ve bir adrese (alan adı) ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, bir “alan adı” ve “barındırma” kendi başına blog içermez. Bir blog oluşturmak için, çevrimiçi bir platform (program) kullanarak gerekli verileri ve dosyaları oluşturmanız gerekir. Bu platforma “İçerik Yönetim Sistemi /Content Management System (CMS)” de denir. Bugün tüm dünyada ilk sırada tercih edilen, kullanımı en kolay, eksiksiz içerik yönetim sistemi, WordPress’tir.

NASA’dan, CNN’e ve Microsoft Türkiye’ye kadar büyük sitelerin ve en popüler blogların da aralarında bulunduğu İnternet’teki milyonlarca aktif sitenin yarıya yakını bugün WordPress kullanmaktadır. Türkiye’de aktif 30 milyon sitenin, GittiGidiyor, Sözcü Gazetesi, Bilkent Üniversitesi ve TRT’nin de aralarında bulunduğu %60’tan fazlası WordPress kullanmaktadır.

WordPress tamamen ücretsizdir, son derece kullanıcı dostudur ve ilk kez blog kurmak isteyenler için mükemmeldir. Kişisel bir blogdan yüzlerce sayfa içeren büyük bir alışveriş mağazasına kadar farklı türde site kurmak için günümüzün en kullanıcı dostu programıdır. Herhangi bir teknik bilgi birikimi olmadan kolayca profesyonel görünümlü bir blog oluşturmanızı sağlar.

WordPress doğrudan sunucunuza kurulan bir program ve sitenizi onunla yönetiyorsunuz. Bu rehberdeki adımları izlediğinizde WordPress sitenize otomatik olarak kurulacak ve blog yazmaya, yeni içerikler oluşturmaya hemen başlayabileceksiniz. Ayrıca, WordPress ile blogunuzun tasarımını istediğiniz kadar değiştirebilecek, özelleştirebilecek ve istediğiniz fonksiyonları birer tıkla ekleyip çıkarabileceksiniz.

Bluehost hakkında

Barındırma hizmetini alacağınız yer, blogunuzun yaşamını sürdüreceği yerdir. Blogunuzun sorunsuz ve sağlıklı bir yaşam sürmesi, sizin de başınızı ağrıtmaması için dünya standartlarında, kaliteli bir ev sahipliğine ihtiyacınız var. İnternet’te farklı fiyatlar sunan yüzlerce hosting hizmetine rastlayabilirsiniz. Ancak ev sahipliğinin iyisi de var kötüsü de. Güvenilir ve sorunsuz bir ev sahipliği için ben müşteri memnuniyetini 1. önceliği yapmış ve uzun yıllar en kaliteli hizmeti sunmayı başarmış dünyanın 1 numaralı hizmet sağlayıcısı Bluehost‘u kullanıyor ve onu tavsiye ediyorum. Bluehost, aşağıdaki görselde gördüğünüz üzere 2005’ten beri WordPress resmi sitesinde birinci sırada önerilen tek firma.