YouTube Önerilen Videolara Çıkma Nasıl Yapılır ?

tarafından
260
YouTube Önerilen Videolara Çıkma Nasıl Yapılır ?

İçerikler Tablosu

YouTube Önerilen Videolar Nedir?

YouTube önerilen videolar, YouTube’da izlenilen herhangi bir videonun bitiminde veya yan tarafında çıkan benzer videolardır. YouTube algoritması gereği kullanıcıyı web site veya uygulamada tutmayı hedeflemektedir. YouTube uygulamasında ne kadar aktif kalırsa YouTube için o kadar avantajlı bir durum olacaktır. YouTube bu avantajı sağlayabilmek adına videolara benzer olan içerikleri kullanıcıya sunar ve oturum süresini uzatmaya çalışır. 

YouTube kanalı olan kullanıcıların videolarına en çok izlenme, önerilen videolar ve arama motoru sonuçları ile gitmektedir. Hal bu olunca önerilen videolara çıkmak her içerik üreticisinin hedefi haline gelmiştir. YouTube algoritmasını yenerek, önerilen videolara çıkmak için bazı yöntemler ve uyulması gerekenler vardır. Eğer bu detaylara dikkat edilmezse önerilen videolara çıkma süreci çok daha gecikmeli olabilir.

YouTube’da Önerilen Videolara Nasıl Çıkılır?

YouTube’da önerilen videolara çıkmak için sabit olan tek bir yöntem yoktur. Algoritma dâhilinde onlarca analiz sonucu bir araya gelerek, videonun önerilenlere çıkıp çıkmaması gerektiği belirlenmektedir. YouTube kanalı sahipleri önerilen videolara çıkarak arama motorundan alabileceği izlenme sayısından katbekat fazla izlenme sayısına ulaşabilir. YouTube’da önerilen videolara çıkmak için dikkat edilmesi gereken detaylar şu şekildedir;

İzleyiciyi Videoda Tutmaya Çalışın

YouTube algoritmasının en önemli kriteri kitleyi elde tutma verisidir. YouTube, kullanıcıların uygulamada kalmasını ve vaktini geçirmesini istemektedir. Bu hedefi başarabilmek içinde yapabileceği en iyi şey kullanıcının ilgisini çekecek videoları sunmak olacaktır. YouTube kanal sahibi, videolarında ki kitleyi elde tutma süresini ne kadar uzun tutabilirse, önerilenlere çıkma ihtimali de bir o kadar fazla olacaktır. 

Videodaki kitleyi elde tutma süresini arttırmak içinde uygulanabilecek bazı detaylar mevcuttur. Bu detaylara dikkat edildiğinde, kitleyi elde tutma süresi artacak ve önerilenlere çıkmak kaçınılmaz olacaktır. Kitleyi elde tutma süresini arttırmak için;

  • İlgi Çekici Sahneler ve Ses Efektleri Ekleyin: Bir video izlediğinizde düz konuşma tarzındaki mi yoksa görsel düzenlemeler ve ses efektleri olan videolar mı daha ilgili çekici geliyor? Çoğu YouTube kullanıcısı, video izlerken eğlenmek ister. Kitleyi elde tutmanın en püf noktalarından birisi ilgi çekici sahneler, dikkat çekici bir başlangıç ve ses efektleri eklemekten geçmektedir.
  • Video Başında Ufak Spoilerlar Verin: Çoğu büyük kanal bu yöntemi uygulamaktadır. Videonun ilerideki sürecinden dikkat çekici bir veya birkaç sahneyi videonun başına koyarlar. Bu sayede insanlar o sahneyi merak eder ve o sahne gelesiye dek videoyu izlerler. Buda kanal sahibinin kitleyi elde tutma süresini arttırır ve önerilen videolara çıkmasını sağlar.
  • Bol Bol Örnekleme Yapın: İnsanlar genel olarak örnekleme içeren videoları izlemeyi daha çok severler. Örneklemeli olan videolarda ki içerik ile izleyici arasındaki bağlantıyı kurmak çok daha kolay, açık ve nettir. Buna bağlı olarak videolarda örneklemeli bir anlatım tarzı ile içerik sunmak, kitleyi elde tutma süresini arttıracaktır. 
  • Kamera Arkası Görüntülere Yer Verin: Hepimiz insanız ve videoların çekimi esnasında hata yapmamız çok doğaldır. YouTube kullanıcıları televizyon gibi yapmacık veya çok düzgün değil daha samimi ve doğal bir ortam arayışındadır. Hata yaptığınız yerleri eğlenceli bir efekt veya müzik ile izleyicilere sunarsanız video daha izlenebilir olacaktır.

İzleyici ile Samimi Bir Bağ Kurun

YouTube izleyicileri, kanal sahibi ile etkileşime girebilmek ve daha samimi bir bağ kurmak istemektedir. YouTube’un yorum kısmı, beğenme veya beğenmeme kısmını koymasının en büyük sebebi de budur. YouTube videosuna yorum yapan hiçbir izleyicinin yorumu cevapsız bırakılmamalıdır. İzleyiciler ile ne kadar çok etkileşime geçilirse, videonun erişim ve etkileşim sayısı artış gösterecektir.

İzleyici ile samimi bağ kurmak ve etkileşime geçmek önerilen videolara çıkmayı direkt olarak önerilen videolara çıkmayı sağlamasa da dolayı yoldan sağlamaktadır. İzleyicilerin kanal sahibi ile olan samimiyet bağı arttıkça, izleme süresi de artacaktır ve kitleyi elde tutma süresi yükselecektir. Bu durumda videonun önerilenlere çıkmasını sağlayacaktır.

Güncel Konular ile İlgili Videolar Yayınlayın

YouTube tarafında kanalların yayın yapabileceği tarzda güncel bir konu yakalandığında kaçırılmamalıdır. Gündemdeki konu olmasına bağlı olarak birçoğu kanal kendi tarzı ile o konuya içerik üretir. Herkes yeni attığı için ve konu taze olduğu için, önerilen videolara çıkma olasılığı çok yüksek olmaktadır. Bu sayede yüksek izlenme sayıları elde edilebilir ve dolayısı ile abone sayılarında muazzam bir artış yakalanabilir.

Güncel konular tercih edildiğinde arama motoru aracılığı ile de yüksek izlenme sayılarına ulaşılabilir. Bu noktada thumbnail yani küçük resim seçimi, başlık seçimi ve açıklama seçimi önemli rol oynayacaktır. Tüm bunlar yeteri kalitede ve ilgi çekicilikte hazırlandıysa video önerilenlere çıkmaya hazırdır. Yüksek bir izlenme sayısı ile başlamak ve arama motorlarında üst sıralara çıkmak içinde YouTube izlenme hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Yeni paylaşılan videonun ilk saatlerinde gelen izlenme ve etkileşimler, önerilen videolar ve arama motorları için en önemli olanlarıdır.

Diğer Videolarınıza Yönlendirme Yapın

YouTube kanalının ortalama kitleyi elde tutma süresini arttırmak için yapılabilecek diğer yöntem ise diğer videolara yönlendirme yapmaktır. Video esnasında önceki videoların konularına değinecek yorumlar yaparak, “detaylar için şu videoyu izleyebilirsiniz” şeklinde bir cümle ile yönlendirme yapabilir ve kullanıcıların etkileşimi arttırılabilir.

Bu yöntem ile hem kitleyi YouTube’da tutma süresi hem de kanal etkileşim sayısı artacaktır. Bu artışlar direkt olarak kanalın önerilen videolara çıkmasına olanak sağlayacaktır.

Videoları Görüntü Kalitesi Yüksek Olacak Şekilde Kaydedin

YouTube’da daha çok izlenmek, kitleyi elde tutma süresini arttırmak dolayısıyla önerilen videolara çıkma için en önemli noktalardan biri de videonun görüntü kalitesidir. 144P görüntü kalitesine sahip bir videoyu izlemek çok kötü bir hissiyat yaratmaktadır. Tam tersi şekilde 1080P ve 60 FPS ile çekilmiş bir video ise, içerik çok kaliteli olmasa dahi kendini izlettiriyor. Bu durum kullanılmalı ve kanal sahibinin yüklediği tüm videolar kayıt edebildiği en yüksek görüntü kalitesine sahip olmalıdır.