Youtube’dan Nasıl Para Kazanırım !

tarafından
274
Youtube’dan Nasıl Para Kazanırım !

İçerikler Tablosu

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube, günümüzde Türkiye dahil bir çok ülkede insanların gelir kaynağı olan büyük bir sosyal platform olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda popülerliği artmış ve artmaya devam eden bu platformda içerik üreterek yani videolar çekip yayınlayarak para kazanmak mümkün. Peki siz Youtube’dan para kazanmak ister misiniz?

Bu yazımızda sizlerle Youtube’da para kazanmaya dair önemli soruların cevaplarını ve en basit yollarını paylaşacağız, bu sayede sizlerde kendi içeriklerinizi üreterek Youtube’un yayıncı dünyasına kolaylıkla adım atabilir, ürettiğiniz içerikleri izleyiciler ile buluşturarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube para kazanma şartları neler?

Youtube’dan para kazanmak için kanalınızın belirli koşulları tamamlamış olması gerekiyor. Eğer Youtube’un sunduğu bu şartları tamamlamazsanız Youtube kanalınızdan para kazanmanıza izin vermiyor. Para kazanmayı aktifleştirmek için gerekli iki koşul;

  • Kanalınızın son 12 ayda kazanmış olduğu abone sayısı 1000’in üzerinde olmalı.
  • Kanalınızın son 12 ayda kazanmış olduğu izlenme süresi 4000 saatin üzerinde olmalı.

Buradaki “son 12 ay” terimi çoğu insanda yanlış algı bırakmakta, insanlar “kanalı açtıktan sonra 12 ay içerisinde 4000’saati ya da 1000 aboneyi geçmeliyim” şeklinde düşünceye kapılıyor ancak bu bilgi yanlış. Kanalı açmış olduğunuz tarihin bir önemi yok, açıklamada da belirtildiği gibi “son 12 ay içerisindeki” istatistikler göz önünde bulundurulmaktadır.
Gerekli koşullar arasında yer alan 1000 abone anlaşılabilir, peki nedir bu 4000 saat izlenme süresi? Nasıl kazanacağız?

İzlenme süresi, insanların videonuzda geçirdiği zaman aralığıdır. Eğer 10 dakikalık bir videonuz varsa ve bir izleyici videonuzu 3. Dakikada kapatıyorsa, bu size sadece 3 dakikalık bir izlenme süresi kazandıracaktır.

Eğer kanalınızın bu şartları karşılayıp karşılamadığını öğrenmek istiyorsanız, Youtube’da kanalınıza giriş yaptıktan sonra kanalınız > youtube stüdyo ile devam edip sol kısımda yer alan sekmelerden “para kazanma” butonuna basarak detayları görüntüleyebilirsiniz.

Youtube’da para kazanma özelliği nasıl etkinleştirilir?

Youtube’da para kazanmayı etkinleştirmek için 4000 saat ve 1000 aboneyi tamamlamış olmak yeterli değil, bu iki koşulu tamamladığınızda, kanalınızın para kazanmaya uygun olup olmadığını incelemek adına bir süre beklemeniz gerekiyor.  Bu süre zarfında Youtube kanalınızı inceliyor, ve gerekli alt koşulları karşılayıp karşılamadığınızı sorguluyor. Burada incelenen konu ise kanal içeriğidir, eğer kanal içeriğine dikkat etmezseniz, kanalınız para kazanma onayı almayacaktır. Dikkat etmeniz gerekenler;

  • Özgün içerik:Youtube özgün içerik konusunda oldukça katı davranıyor, eğer farklı bir yerden bulduğunuz videoları olduğu gibi kanalınıza yüklerseniz, büyük ihtimalle “tekrarlanan içerik” başlığı altında kanalınız onaylanmayacaktır.
  • Telifsiz içerikler:Eğer hazırladığınız videoda arka planda telifli bir müzik çalıyorsa, telif sahibinden (hak sahibi) izinsiz olarak videoyu yayınladıysanız onay sırasında büyük bir problem oluşturacaktır. Bu nedenle videonuzda kullandığınız ek müzik yada video içeriklerinin telifsiz olmasına dikkat ediniz.
  • Yayıncılık ahlakı:Hazırladığınız video ve içeriklerde (şok edici ya da dehşet verici şiddet ve çıplaklık barındıran içerik.) olmamasına özen göstermeniz gerekiyor, +18 diyebileceğimiz çoğu konu kanalınızın onaylanmasında sorun çıkaracaktır.

Eğer bu alt koşullarda Youtube kanalınızda bir sorun bulmadıysa, para kazanma için hesabınızı onaylayarak size bir mail ve bildirim gönderiyor. Bu aşamada yapmanız gereken bir Google Adsense hesabı oluşturarak kanalınıza bağlamak olacaktır, zaten çoğu adım otomatik olarak gerçekleşecektir.

Youtube’dan kazanılan para nereye yatıyor?

Youtube’da para kazanma özelliğini aktifleştirip Adsense hesabınızı oluşturduğunuzda, paranızın nereye yatacağını belirlemek oldukça kolay. Bu işlem için Adsense üzerinde paranızın yatmasını istediğiniz bankayı belirleyerek iban numaranızı girmeniz yeterli oluyor. Reklam geliri ödemeleri ayın 1. günü ile 25. günü arasında yapılıyor. Alt ödeme limiti ise 200₺ olarak belirlenmiş. Yani 1 aylık geliriniz 200₺’nin altında ise paranız hesabınıza yatmıyor, bir sonraki aya kadar bekletiliyor ve o ayın kazancı ile beraber hesabınıza yatıyor. 

Youtube izlenme başına kaç para veriyor?

Bu konu çoğu insanda merak uyandıran bir başlık diyebiliriz, ancak Youtube’da izlenme başına alınan para X TL’dir diyebilmek mümkün değil, çünkü bu oran birden fazla etkene göre değişiklik gösteriyor. Ancak bu soruyu “Youtube’da kazanılan para neye göre belirleniyor?” olarak değiştirecek olursak cevapları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Reklama tıklama oranı
  • Reklamı izleme oranı
  • Reklam verenin bütçesi
  • Reklam kategorisi (finans, oyun vb.)

Youtube’da tıklama başına kazanca etki eden başlıca konular bunlar, eğer sizde bir yayıncı olmak istiyorsanız, buradaki adımlara ve bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor, başarıya ve kazanca giden hiçbir yol kolay değildir, fakat emin olun siz bunu yapacak kadar güçlüsünüz