502 Hatalı Ağ Geçidi (Bad Gateway)

tarafından
204
502 Hatalı Ağ Geçidi (Bad Gateway)

İçerikler Tablosu

HTTP hata mesajlarından “502 Bad Gateway” ile ilgili bilgiler vereceğiz. “502 Bad Gateway” hata mesajı genel olarak sunucu ile alakalı olmaktadır ve bu yönde aksiyon alınması gerekmektedir.

502 Hatalı Ağ Geçidi (Bad Gateway) Nedir?

“502 Bad Gateway” hata mesajı genellikle internet sitesinin, farklı bir internet sitesinden veri alışverişinde geçersiz cevap alması sonucunda oraya çıkar ve çoğunlukla yazılımsal müdahalelerle çözülebilmektedir. Ancak burada internet siteniz üzerinden dış kaynaklı bir bilgi alışı olacağı için sizin yazılımınız ne kadar doğru olursa olsun karşı bilgi kaynağının da doğru bilgi iletmesi gerekmektedir.

502 Bad Gateway Hatasının Nedenleri Nelerdir?

“502 Bad Gateway” hata mesajları genellikle iki sunucu arasındaki veri alışverişinde oluşabilecek kopma, izinsiz erişim, yanlış tip veri döndürme gibi nedenlerden kaynaklanır. Bazen de herhangi bir sebep olmadan internet bağlantınız, tarayıcınız nedeniyle bu hatayı alabilirsiniz. Bu durumda bilgisayarınızda yapmanız gereken birkaç çözüm yönetimi bulunmaktadır.

502 Bad Gateway Hata Tipleri Nelerdir?

“502 Bad Gateway” hata mesajları birçok internet sitesi için farklı farklı değerler ile gözükebilir.  Bu hataların hepsi aynı sonuca çıkmaktadır.

  • Bad Gateway: The proxy server received an invalid response from an upstream server
  • 502 Bad Gateway
  • 502 Service Temporarily Overloaded
  • HTTP Error 502 – Bad Gateway
  • Error 502
  • Temporary Error (502)
  • 502 Server Error: The server encountered a temporary error and could not complete your request
  • HTTP 502
  • 502. That’s an Error
  • HTTP Error 502 – Bad Gateway

502 Bad Gateway Çözüm Teknikleri Nelerdir?

Tarayıcınızı Kapatıp Açın

Bu hatayı ilk aldığınızda tüm tarayıcı sekmenizi kapatın ve yeniden açın. “502 Bad Gateway” hata mesajı bilgisayarınızdan kaynaklanan bir problemden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Tüm sekmeleri kapatıp yeniden açarak sorunu çözebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.

Tarayıcı ve DNS Önbelleğinizi Temizleyin

Bu yöntem genel olarak kişisel bilgisayarınızda aldığınız “502 Bad Gateway” hata mesajı için kullanılabilir. Eğer diğer tüm cihazlardan erişebiliyor ve sadece 1 cihazdan erişemiyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atarak tarayıcı ve DNS önbelleğinizi temizleyebilirsiniz.

Farklı Bir Tarayıcı Deneyin

“504 Bad Gateway” hatası sadece kullanmakta olduğunuz tarayıcıda ortaya çıkıyor olabilir. Bundan emin olmak için bilgisayarınızda bulunan farklı bir tarayıcı aracılığıyla hata mesajı görüntülediğiniz sayfaya giriş yapınız. Eğer problem devam ediyorsa diğer adıma geçiniz.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak, aynı zamanda tüm servisleri de yeniden başlatmak anlamına gelmektedir. “504 Bad Gateway” hatasına neden olan bir servis yeniden başladığında bu hata ile tekrar karşılaşmayacaksınız.

Modeminizi Yeniden Başlatın

Modeminizi yeniden başlatmak zaman zaman “504 Bad Gateway” hatasını çözüme kavuşturabilmektedir.

DNS Sunucularınızı Değiştirin

Eğer özel bir DNS sunucusu kullanıyorsanız da “504 Bad Gateway” hatası alabilirsiniz. Windows veya Mac bilgisayarınızda DNS sunucu özelliğini değiştirerek bu sorununuzu çözebilirsiniz.

Eğer hala daha “504 Bad Gateway” hatasını görüntülüyorsanız internet sitesi ile iletişime geçin ve sorunu belirtin. İnternet site sahipleri bu konu hakkında gerekli düzenlemeleri sağlayarak servislerin doğru çalışmasını sağlayacaklardır.