tarafından
495

İçerikler Tablosu

Google Yorumu Nasıl Silinir?

Bir Google yorumunu kaldırmanın veya silmenin bir yolu var mı?

Özellikle Google Benim İşletmem üzerinde olumsuz yorum alan işletmeler için sıkça sorulan bir soru . Google’da kötü yorum, özellikle Google’daki bir arama sonucunda öne çıkıyorsa, işletmelerin çevrimiçi bir itibarını zedeleyebilir.

Google Yorumunu Neden Silmelisiniz?

Doğal olarak, Google’da işletmeniz için yapılmış olumsuz bir yorum potansiyel müşterileri işletmenizden uzaklaştırabilir. İtibarınızı olumsuz yönde etkileyecek olan bir Google yorumunu kaldırmak istemeniz mantıklı bir karar olacaktır.

 • Çevrimiçi inceleme anketine göre Google, dünyanın en popüler arama motoru, aynı zamanda en iyi çevrimiçi inceleme web sitesidir .
 • Tüketicilerin yüzde 63.6’sı, bir işletmeyi ziyaret etmeden önce Google’daki yorumları dikkate aldıklarını belirtiyor.
 • Google, çevrimiçi aramada ilk sırada yer alıyor ve ardından Facebook onu takip ediyor. Yelp ve TripAdvisor gibi yorumlara odaklanan siteler, genellikle yeni bir kullanıcı hesabı açılmasını gerektirdiği için kullanıcılar bu siteleri kullanmak yerine hali hazırda gmail hesaplarıyla Google’da yorum yapmayı tercih ediyor.

Google Yorumunu (KENDİ) Silme

Google hesabına sahip olan herkes, ziyaret ettikleri yerlerle ilgili yorum yazabilir. Bu yorumlar, işletmenin Google sıralamalarının yanı sıra Google Haritalar’da da görünür.

Google’da anonim bir yorum ekleyemezsiniz. Tüm yorumlar herkese açık olduğu için yazdıklarınızı herkes görebilir.

Yorum yaptığınız ve yıldız verdiğiniz bir yerle ilgili fikrinizi değiştirirseniz, Google hesabınızda oturum açarak incelemeyi düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Kişisel Google Yorum Silme:

 1. Tarayıcınızdan Google Haritalar’ı açın.
 2. Sol üstte, Menü simgesine tıklayın.
 3. Katkılarınız‘a tıklayın ve Yorumlar‘ı seçin.
 4. Silmek istediğiniz yorumun yanında Diğer‘i tıklayın.
 5. Sil” veya “Düzenle” seçeneklerinden birini seçin.

İşletmeler İçin: Google Yorumları Nasıl Silinir?

Peki Google’da bir işletmeyi yönetiyorsunuz ve olumsuz bir yorumu kaldırmak istiyorsunuz.

Kaldırmak istediğiniz her yorumun altında bir “Sil” seçeneği bulamazsınız. Bu durum o kadar basit değil. Çoğu zaman, Google’da yorum silmeyi veya düzenlemeyi başaran işletmeler bunu çok özel ve kolay olmayan bir süreçten sonra yapabilirler.

Bir Google incelemesini silmenin en etkili yolları şunlardır:

Müşterilerinizden Yorumlarını Düzenlemelerini İsteyin

Müşterilerden gelen geri bildirimleri doğrudan incelemek ve değerlendirmek, çevrimiçi itibarınızı güçlendirmenin ve korumanın en iyi yoludur.

Yorumlara Yanıt Verin

Yorumlara yanıt vermeniz, müşterinizi geri kazanma şansınız arttırır. Ayrıca yorumlarını değiştirmelerini veya kaldırmalarını sağlamada başarılı olma olasılığını da yükseltir.

Yorum yapan kişinin şikayetlerini ele alın ve onlara çözüm sağlamaya kararlı olduğunuzu belirten bir açıklama yazısı ile yanıt verin.

Müşterilerinize düşüncelerini paylaşmak için zaman ayırdıkları için teşekkür ettiğinizden emin olun. Geri bildirimler size eksik olduğunuz noktaları gösterebilir ve müşteri deneyimini geliştirmenize yardımcı olabilir.Daha sonra yorumlarınızı inceleyen potansiyel müşterilerin gözünde, olumsuz bir incelemeye yanıt , işletmenizin ne kadar ilgili olduğunu, müşterilerine değer verdiğini ve sorunlarla başa çıktığınız konusunda güven sağlayabilir.

Hâlâ Aynı Şekilde Hissedip Hissetmediklerini Sorun

Müşterinizin sorunlarını tatmin edici bir şekilde çözebileceğinizi düşünüyorsanız, onlara işletmeniz hakkında hala olumsuz düşünüp düşünmediklerini sorun. Bunu, takip aramaları yaparak, takip e-postası göndererek veya onları iş yerinize gönül almaya davet ederek yapabilirsiniz.

Eğer işletmenize yapılan yoruma geri dönüş yaptıysanız ve sorun ortadan kalktıysa. En güçlü ticari destekçilerinden biri olma potansiyeline sahip bir müşteri edindiniz demektir.

Müşterilerden Google Yorumlarını Düzenlemelerini veya Silmelerini İsteyin

Google hesabı olan herkes, yazdığı bir incelemeyi düzenleyebilir veya silebilir. Ancak müşterileriniz bunu tam olarak nasıl yapacaklarını bilmeyebilir.

İşleri kolaylaştırmak istiyorsanız aşağıdaki talimatları müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz.

İlk olarak müşteriniz, bilgisayarında, telefonunda veya tabletinde Google Haritalar‘ı açmalı.

 1. Sol üstte, Menü‘ye (3 yatay çizgi) tıklayın.
 2. Kişisel katkılar seçeneğini açın ve Yorumlar‘a tıklayın.
 3. İşletmenizle ilgili incelemenin yanındaki, Diğer‘e (3 nokta) tıklayın.
 4. Yorumu düzenleyin veya silin.

Google Sahte Yorum Silme

Ne yazık ki, bir işletmenin sahte bir Google yorumu alması alışılmadık bir durum değildir.

Bunu yapan kişi bir bot, rakip ya da markanıza zarar vermeyi düşünen eski bir çalışan da olabilir.

Google’ın sahte ve spam içeren yorumları kaldırmak için spam algılama önlemleri olsa da, orijinal, alakalı veya yararlı olmadığını düşündüğünüz bir Google yorumunu silmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Yorumu Bildirin

Yorum içeriğinin inceleme politikalarını ihlal ettiğinden eminseniz, Google yorumunu bildirerek silmeye çalışın:

Google My Business’ı açın. İşletmenizi seçin ve menüden Yorumlar’a tıklayın. Şikayet etmek istediğiniz yorumu bulun, 3 noktalı menü’ye gidin ve ardından Uygunsuz olarak işaretle’yi tıklayın .

Sahte Yorumları Yanıtlayın

Google’da sahte bir yoruma yanıt vermek boşuna çaba gibi görünebilir. Yorum gerçekten sahteyse yanıtınız bir sorunu çözmez.

Fakat, sahte yorumlara yanıt vermenin, diğer potansiyel müşterilere, geçerli olsun ya da olmasın eleştirilerinizi nasıl ele aldığınızı gösterdiğini unutmayın.

Genel olarak, yanıtlarınız itibarınız üzerinde müşteri tarafından ilk başta söylenenden daha büyük bir etkisi olabilir.

Sahte bir Google Benim İşletmem yorumuna örnek bir yanıt :

Merhaba (A kişisi), Bu gibi yorumları çok ciddiye alıyoruz. Maalesef, incelemede açıklandığı gibi bir müşteriyle ilgili herhangi bir olay kaydına sahip değiliz. Ayrıca kayıtlarımızdaki adınızla eşleşen kimse olmadığı için kimliğinizi doğrulayamıyoruz. Gerçekten bir müşteri iseniz, bu sorunu daha ayrıntılı bir şekilde araştırmak isteriz. Lütfen bu sorunu hemen çözebilmemiz için (E-posta Adresi) ‘nden (Yetkili Kişi) ile hemen iletişime geçin.

Süreci Hızlandırın

Google My Business kontrol panelini kullanarak yorumu bildirmenin yanı sıra, geri aranma veya mesajlaşma isteğinde bulunarak Google yorumunu silme işlemini hızlandırabilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıkladım:

Google My Business’a giriş yapın.

İşletmenizin bulunduğu kısımda en alt tarafta DESTEK yazan seçeneğe tıklayın.

Açılan pencerede Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? tıklayın.

Üç iletişim seçeneğinden birini seçin: geri arama isteği, sohbet isteği veya e-posta desteği.

Olumlu Yorum Sayınızı Arttırın

Olumsuz yorum saldırısıyla başa çıkmanın en iyi yolu, aktif olarak müşterilerden yorum istemektir.

Umarım, işletmeniz ile ilgili olumlu geri bildirimlerin artırması işletmenize yardımcı olurken, olumsuzlukları da bastırır.

E-posta ile Yorum İsteyin

Müşterilerinizin e-posta adreslerini ziyaretleri esnasında topluyor musunuz?

Cevabınız evet ise, e-postanın Google yorumu almanın en etkili yollarından biri olduğunu hemen anlayacaksınız.

Müşterilere mesaj gönderirken, Google işletmenize bir yorum bağlantısı ekleyin, böylece deneyimlerini bir tıkla kolay bir şekilde paylaşabilirler.

Google Yorum Linki Oluşturma

Müşterileri işletmenizi Google’da yorum yapmaya teşvik edecek benzersiz bir yorum linki oluşturmak kolaydır.

Bu bağlantıyı sosyal medya hesaplarınızda, e-posta ve SMS kampanyalarında, müşteri anketlerinde paylaşabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Yorumunu Silin

Google’da olumsuz bir yorum aldığınızda ne yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz, işletmenizin itibarını korumanız çok önemli.

İtibarınıza zarar verebilecek bir yorumu kaldırmanın basit veya doğrudan bir yolu olmasa da, yukarıda belirtilen adımları izleyerek işletmenizin Google’da fayda sağlayacağı durumlara artık hazırsınız.