Google haritalarda üst sıralarda çıkma teknikleri

tarafından
324
Google haritalarda üst sıralarda çıkma teknikleri

İçerikler Tablosu

Google’da standart sıralamalar kadar, harita sonuçları da büyük öneme sahiptir. Google haritalarda ‘Benim İşletmem’i kullanarak üst sıralarda çıkabilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda yerel arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak için Google tarafından belirlenen sıralama faktörlerini ve tekniklerini paylaştık.

Google’da yerel sıralamalarınızı yükseltin

Yerel arama sonuçları, işletme adresini ya da işletmelere yakın yerleri arayan kullanıcılara görünür. Google ve diğer arama motorlarında yapılan aramalarda büyük olasılıkla arama yapılan konuma yakın yerel sonuçları listelenecektir. Ancak her zaman değil.

Örneğin; “Web Tasarım” şeklinde yapılan bir aramada yakınınızdaki sonuçlar gösterilecektir. Aşağıdaki resimde bu sonuca benzer sonuçlar olacaktır.

Google haritalar için bilgilerinizi iyileştirin

İşletmenizin Google haritalardaki sonuçlarda yer alması için özellikle bölgesel arama sonuçları için “Google Benim İşletmem” bilgilerini iyileştirmeniz gerekmektedir. “Google Benim İşletmem”deki alanları doğru şekilde doldurarak aramalarda üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

Tüm verileri doğru şekilde doldurun

Google tüm aramalarında kullanıcı deneyimini ön planda tutar. Bu nedenle arama sonuçlarında en alakalı sonuçlara yer verir. İşletme adı, adres, telefon bilgileri, çalışma saatleri, işletme hakkındaki detaylar, resimler, web sitesi, hizmetler, etiketler ve özellikler alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Bu bilgilerin doğru verilmemesi olumsuz yorumlar olarak size geri döner ve canınızı sıkar. Bu neden verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu önemseyin.

Konum doğrulama

İşletmenizin Google tarafından doğrulanması önem derecesi en yüksek olan alandır. Google haritalarda üst sıralara yükselmek istiyorsanız işletme konumunu doğrulayın. Konum doğrulamak için, “Google Benim İşletmem” de işletme oluşturun, giriş yapın ve açık adresi yazıp ilerleyiniz. İşletmenizin olduğu yere kırmızı şekilde konum için işaret koymanız gerekebilir. İşletme kategorisini seçiniz. İşletmenizin telefon numarasını ve web sitesini yazıp doğrulamaya doğru ilerleyiniz.

Çalışma saatlerini doğru şekilde doldurunuz

Google aramalarda ve haritalarda ilk sayfalarda yer almak istiyorsanız işletmenizin çalışma saatlerini doğru şekilde doldurunuz. Çalışma günlerini ve tatillerinizi, varsa özel çalışma saat bilgilerinizi girerek potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize ne zaman açık olduğunuzu ve işletmenizi hangi gün ve saatlerde ziyaret etmeleri için fırsat verir.

Yorum yaptırın ve cevaplayın

Potansiyel müşterilerinizin işletmenizden alışveriş yapması ya da ziyaret etmeleri için kullanıcı yorumları çok önemlidir. Bu nedenle sizinle alışverişten memnun olan müşterilerinize Google haritalardan yorum yaptırın. Yorum yapılması, işletmenize karşı duyulan ilgiyi ve arama sonuçlarındaki görünürlüğü arttırır. Müşterilerinizin olumlu yorum yapması için kampanyalar düzenleyerek teşvik edin. Ancak bunu Google politikalarına aykırı şekilde yapmayınız.

Olumsuz yapılan yorumlar içinde dikkatli olmalısınız. Tanıdığınız müşteriler tarafından yapılan olumsuz yorumları onlarla görüşerek kaldırmayı deneyiniz. Bu girişiminiz başarısız olursa sakın yorumlara ters cevaplar vermeyiniz. Bu işletmeniz için kötü bir algı oluşturur. Yapılan olumsuz yorumlara güzel ve kurumsal bir dille sorunu çözmek istediğinizi, yaşanan bu sorundan dolayı üzgün olduğunuzu dile getirin. Potansiyel yeni müşterilerinize iyi niyetinizi gösterin.

Fotoğraf ekleyin

Google haritalar kısmında iyi sıralama almanız ve tıklamaların artması için doğru ve ilgi çekici resimler ekleyin. Ürün ve hizmetlerinizi iyi anlatan kaliteli fotoğraflar sizi iyi anlatacaktır. Yazıların olmadığı yerde fotoğraflar en iyi iletişimi aracıdır. Fotoğrafların JPG ya da PNG uzantılı, doğru boyutlarda ve görüntü kalitesinin iyi olduğuna dikkat ediniz. Profil fotoğrafı, kapak ve ek resim türlerini ekleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızın 720 piksellerde 10 KB ile 5 KB arasında olmasına dikkat ediniz.

Google haritalarda sıralama faktörleri

Yerel arama sonuçları, öncelikli olarak alaka düzeyi, uzaklık ve öneme dayalıdır. Potansiyel müşterilerinizin aramalarıyla işletmenizin eşleşmesi ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için bu faktörler kullanılır. Örneğin hamburgerci arıyorsunuz. Google algoritmaları, uzakta yer alan bir hamburgerciyi yakın olandan daha alakalı gördüğü için arama sonuçlarında üst sıralarda listeleyebilir.

– Alaka düzeyi

Alaka düzeyi, Google arama sonuçlarındaki en önemli faktördür. “Google Benim İşletmem” de yer alan bilgileri eksiksiz doldurarak Google tarafından işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlarsınız. Böylelikle aramalar ile işletmenizi eşleştirip arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Google, harita sonuçları için alaka düzeyi faktörüne göre sitenizde yer alan içeriklerden de faydalanır. Sadece haritalar için değil, standart arama sonuçları içinde alaka düzeyi kritik öneme sahiptir. Oluşturduğunuz içerikleri iyi açıklayın, semantik kelimeler kulanın. İçeriğinizin cümleleri ve paragrafları birbirinden bağımsız olmasın.

– Uzaklık

Kullanıcıların arama sonuçlarında alaka düzeyinden sonraki önemli faktör uzaklıktır. Arama yapıldığında kullanıcı konum belirtmediği takdirde, mesafeyi ölçmek için kullanıcıların bulunduğu konum baz alınır. Hesaplama bu şekilde yapılır.

– Önem

Bir işletme ne kadar biliniyorsa, ne kadar büyük marka değerine sahipse o kadar öneme sahiptir. Bu sadece Google’daki arama sonuçları için değil gerçek dünyada da böyledir. Örneğin, büyük oteller, müzeler, devlet kurumları, üniversiteler, dev giyim markaları yerel arama sonuçlarında öneme sahiptir.

İşletmenize verilen puan ve yorum sayısı işletmenize değer kazandırır. Puan ve yorum sayısının artması sıralamalarınızın da artmasını sağlayacaktır. Google harita sıralama sonuçlarını belirlerken web sitelerinden edindiği bağlantıları, içerikleri ve dizinleri temel alır.

Unutmayın ki, en iyi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) çalışmaları yerel arama sonuçları için de geçerlidir.

11 Adımda Google Haritalar Sıralama Yükseltme

Google Haritalar’da üst sıralarda yer almak biraz zaman alacak. Sayfanızı optimize etmeniz, her şeyi doğrulamanız, kategori ilişkilendirmelerini doğru bir şekilde seçmeniz, girişin açıklamasında ve daha birçok şeyin anahtar kelimelerini kullanmanız gerekir. O halde Google maps sıralama yükseltme için gerekli işlemleri ve önemli maddeleri sıralayalım.

 1. Her şeyden önce, Google’ın size sorduğu her şeyi doğrulamanız gerekir. Girişinizdeki tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.
 2. Yüksek puan almak için, Google’daki sıralamasında en önemli faktörlerden biri, backlink sayısıdır. Backlink sayınızı arttırmanız gerekiyor.
 3. Yorum almanız gerekir. Favori müşterilerinizle iletişime geçmeli ve olumlu yorumlar talep etmelisiniz. Asla sahte yorumlar yazmamalısınız. Bu işinize zarar verir. Yüksek hacimli pozitif değerlendirmeler, işletmelerin Google Haritalar’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Yüksek sıralama için çok önemli.
 4. Google tarafından sunulan kategori listelerinin beşinden birini kullanmanız gerekir. Endüstriniz listelenmemişse, kendinizinkini oluşturabilirsiniz. İşletmenize en uygun birincil kategoriyi seçtiğinizden emin olun.
 5. İletişim sayfanız doğru ve her zaman güncel olmalıdır. Google, web sitesi iletişim sayfanız ve Google Haritalar arasındaki tutarlılığı kontrol eder. İşletme adresi tam olarak verilmeli ve herkesin gezinmesi kolaylaşır. Alternatif bir web sitesine sahip olanlar, konum adresini her zaman ayarlarla güncel tutmalıdır. Adres yanlışsa, sıralamanızı düşürür.
 6. İş saati: İş saatlerinizi eklemelisiniz. Çalışma saatleri ve kapanış saatleri doğru olmalıdır.
 7. Sosyal Profillere Bağlantılar:  İşletmenize Facebook veya Twitter sayfasını ekleyin.
 8. Google Haritalar’da daha üst sıralarda yer almanın başka bir yolu da web sitenize bir Google Haritası eklemektir. Google Haritası eklemek, Google’a işletmenizin listelemelerinizin bulunduğu yer olduğunu bildirmenin başka bir yoludur. Ayrıca, işletmenizin gerçekliğini de artırır. Google My Business girişinizde bulunan sitenizi kullanın. Web sitenize bir Google Haritası yerleştirmek için Google Haritalar’da işletme adınızı arayın. İşletmenizin adının yanındaki üç çizgiyi tıklayın ve aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi “Paylaşma veya Gömülü Harita” seçeneğini tıklayın. Bağlantıyı işletmenizin iletişim sayfasına yapıştırın.
 9. Google Haritalar listelemesinde karakter sınırları var, ancak uzun bir açıklama koymak yerine, işletmenizi tanımlayan yerel SEO anahtar kelimeleri eklemeniz gerekir. “En ucuz Ankara sürücü kursu” gibi.
 10. Yerel telefon numaraları, işletmenizin gerçek ve aslında bölgede bulunduğunu gösterir. Bu nedenle, iş yerinizle eşleşen bir alan koduyla her zaman yerel bir telefon numarası kullanmalısınız. Web sitenizde ücretsiz bir numaraya sahip olmak çok kolay, ancak daha yüksek bir Google Haritalar sıralamasına sahip olmak istiyorsanız, Google girişiniz için yerel bir numara kullandığınızdan emin olun. Daha üst sıralarda yer almanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.
 11. Google Haritalar’da öne çıkmanın en kolay yollarından biri Google Benim İşletmem girişinize bir fotoğraf eklemektir. İşletmenizin web sitenizdeki iyi bir fotoğrafını çekin veya işlerinizi haritalarda öne çıkarın. Birden fazla fotoğraf ekleyebilir, böylece müşterilerin işinize gelmesini sağlayacak olanları seçebilirsiniz.