FTP Nedir?

tarafından
426
FTP Nedir?

İçerikler Tablosu

FTP (File Transfer Protocol), 1970 yılında bir MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi öğrencisi olan Abhay Bhushan tarafından geliştirildi. TCP/IP yapısı üzerine inşa edilen FTP (File Transfer Protocol), bir ağ yapısı içerisindeki bilgisayarların belirli kurallar çerçevesinde birbirleriyle etkileşime geçerek dosya yönetimini gerçekleştirmek için kullanılan bir ağ protokolüdür. Ön tanımlı FTP port 21 ve FTPs (Secure File Transfer Protocol) ise 990 portunu kullanır. Bazı durumlarda FTPs’in 21 portunu da kullandığı görülür. Buradaki önemli fark ise eğer kullanıcı FTPs’e 990 portu ile bağlanmayı talep ediyorsa SSL sertifikalı yani şifrelenmiş bir ağ trafiği talep ettiği anlaşılmaktadır

Abhay Bhushan

Abhay Bhushan.  Resim Kaynak: Wikipedia.

Anonim FTP Nedir?

Bazı FTP servisleri ön tanımlı olarak aktif halde bulunan anonim kullanıcı ile internet üzerinden bağlantıları kabul etmektedir. Böylelikle herhangi bir kullanıcı yetkisi dahilindeki dosyaları bilgisayarına indirebilir ya da yetkisinin yeterliliği doğrultusunda bilgisayarındaki herhangi bir dosyayı FTP servisi aracılığıyla karşı bilgisayara gönderebilir. Anonim FTP denildiğinde yanılabileceğiniz bir konusu ise buradaki anonimliğin herhangi bir şekilde internette gizli ya da takip edilemez bir kullanıcı izlenimi verdiğinizdir. Buradaki asıl olay ise FTP’ye anonim bir kullanıcı yetkisiyle bağlanabiliyor olduğunuzdur.

FTP Servisine Web Tarayıcısı İle Nasıl Bağlanılır?

Web tarayıcılar sadece bir web tasarımı ziyaret etmek için kullanılmaz, aksine birden fazla işlem yapmamıza olanaklar sağlar. Bunların en başında gelen ise bir FTP servisine web tarayıcı üzerinden bağlanmaktır. Tabii ki buradaki en önemli nokta bir kullanıcı bilgilerinin sizin tarafınızdan biliniyor olmasının gerekliliğidir. Eğer hali hazırda bir kullanıcıya sahipseniz ya da erişmek istediğiniz FTP servisi anonim bir kullanıcı girişine izin veriyor ise artık tek yapmanız gereken bir web tarayıcı açmak ve ardından aşağıda belirtildiği şekilde bağlantıyı gerçekleştirmektir.
ftp://kullanici_adi:parola@ftp.argisbilisim.com/

ftp.argisbilisim.com bağlantı yapmak istediğiniz FTP servisinin domainidir.