WordPress Nedir?

tarafından
310
WordPress Nedir?

İçerikler Tablosu

WordPress, PHP programlama dili ile yazılmış ve ücretsiz bir şekilde web site kurmak için kullanılan bir platformdur. WordPress kendi içerisinde bir içerik yönetim sistemine sahiptir ve web sitelerdeki veriler MySQL veritabanında tutulur. Ayrıca WordPress yazılımları hem backend hem de frontend tarafı için geliştirilir.

WordPress Web Site Kurmak İçin Programlama Bilgisi Gerekli Mi?

WordPress’in geniş içerik yönetim sistemi ve hazır tasarım şablonlarından dolayı bir kişinin programlama bilgisine ihtiyaç duymadan web tasarım oluşturmaya olanak tanır. Fakat bu durum her zaman geçerli değildir. Taslak ya da bir başka deyişle hazır tasarımlara sahip WordPress yazılımları her zaman isteğinizi karşılayamaz. Bundan dolayı WordPress geliştiriciliği adı altında bir sektör doğdu. WordPress’in doğası gereği backend tarafı için PHP frontend tarafı içinse her web sitede karşılaştığımız HTML, CSS ve Javascript dillerinin bilinmesi gerekmektedir. 

Eğer programlama yetkinliğine sahip değilseniz firmanız ya da kişisel ihtiyaçlarınız için web site yazılımı geliştiren ve web tasarım hizmeti sunan firmalardan yararlanabilirsiniz.

ARGİŞ BİLİŞİM olarak hem web tasarım ve hem de web yazılım konusunda yüzlerce müşteriye hizmet vermekteyiz.

WordPress Hangi Türdeki Web Siteler İçin Kullanılabilir?

En basit içeriklere sahip bir blog web sitesinden tutun çevrimiçi öğrenme web sitelerine kadar birçok türde web site WordPress aracılığıyla geliştirilebilir.

Blog Siteleri: Çoğunlukla kişisel olmak üzere bir firmaya da ait olabilen bloglar, WordPress yazılımları kullanılarak güzel tasarımlara sahip ve kolay yönetilebilir içerik yönetim sistemi ile kolay bir şekilde kurulabilir.

E-ticaret Siteleri: E-ticaret web siteleri denildiğinde alım ve satım işlemlerinin çevrimiçi olarak yapılabiliyor olması gerektiği akla gelir. Bunun için WordPress’e “e-commerce” eklentisi yüklenerek WordPress e-ticaret özelinde daha kapsamlı hale getirilebilir.

Firma Siteleri: Günümüzde bir firmanın web sitesinin olması gerekli bir hale geldi. Firmalar web siteleri aracılığıyla daha fazla müşteriye dokunabilir ve müşteri potansiyelini arttırabilir. Bu ihtiyacı WordPress başarılı bir şekilde karşılamaktadır. Fakat daha özel ve firmaya ait web tasarımlar isteniyorsa WordPress için web tasarım geliştirilmelidir.

Portfolyo Siteleri: Kişisel olarak yaptığınız işleri bir çatı altında toplamak istiyorsanız WordPress ile oluşturabileceğiniz bir web sitesi ile portfolyonuzu geniş kitlelere gösterebilirsiniz.

Forum Siteleri: Son zamanlarda pek karşılaşmasak da forumlar hala aktif olarak kullanılmaktadır. Bir foruma ihtiyacınız var ise belki de ilk durağınız WordPress olabilir.

Etkinlik/Konser Siteleri: Düzenliyor olduğunuz etkinlikleri ve konserleri sizleri takip eden kişilerle daha kolay ve takip edilebilir bir yolla paylaşmak istiyorsanız bir web sitesi sizin işinizi çözecektir. İşte bu noktada da WordPress ilk akla gelenlerden.

Ve saymakla bitmeyecek birçok web site WordPress yazılımı ile geliştirilebilmekte ve kurulabilmektedir.

Neden WordPress’i Tercih Etmeliyim?

Ücretsiz seçeneklere sahip olması

Her ne kadar WordPress’in bazı eklentileri ve tasarımları ücretli olsa da Wordpess birçok ücretsiz eklentiye ve tatmin edici tasarımlara sahiptir.

Daha kolayı olamazdı

WordPress özellikle içerik yönetim sistemi ile birlikte kullanıcısına web site içerisinde rahat bir hareket alanı sunmaktadır. Beğendiğiniz bir web tasarımı birkaç dakika içerisinde web sitenize adapte edebilir ve kolaylıkla kişisel dokunuşlarda bulunabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu olması

Bir yazılımın açık kaynak kodlu olması demek birçok yazılım severin o proje üzerinde iyileştirmeler yapmasına, geliştirmeler sunmasına hatta ve hatta yeni fikirler üretmesine ve onları adapte etmesinde büyük rol oynarlar. Başka bir artı nokta ise WordPress’te hoşunuza gitmeyen bir nokta varsa ya da daha kişisel bir yazılıma dönüştürmek istiyorsanız WordPress’in açık kaynak kodlu olması size büyük avantaj sağlar.

Web site güvenliği

Günümüzde bilişim dünyasında adını en çok duyduğumuz konu tabii ki de internet güvenliğidir. İnternet güvenliğinin başında gelen ise web güvenliğidir diyebiliriz çünkü günlük internet kullanıcıların tercihlerinin önemli bir bölümü web sitelerdir. WordPress bu konuda özellikle açık kaynak kodlu olmasından dolayı web site güvenliği konusunda birçok web site yazılımından daha güvenlidir. Fakat her zaman denildiği gibi hiçbir şey 100% güvenli değildir.

Ücretli eklentiler ve tasarımlara sahip

WordPress’in en iyi yanlarından birisi de birçok eklentisinin ve tasarımının ücretsiz olmasıdır. Fakat WordPress dünyasına girildiğinde ücretli eklentilerden ve tasarımlardan kaçmak çok kolay değildir. Bunun en büyük sebebi ise ücretli WordPress yazılımlarındaki güncellemelerin daha sıklıkla ve titizlikle yapılıyor olmasıdır.

WordPress’in Sunduğu Özellikler Nelerdir?

1. SEO

Tabii ki günümüz web dünyasında web siteleri en önlere taşımakta kullanılan SEO’nun WordPress’te olmaması üzücü olurdu. Bu sebeple WordPress SEO konusunda da kullanıcısını mutlu etmektedir.

2. Hız

Bir başka konu ise web sitelerin yüklenme hızlarıdır. WordPress dünyası bu konuya bir çözüm getirebilmek için sıklıkla web sitelerin yavaşlamasına sebep olan kod bloklarını optimize etmektedir.

3. Mobil kullanıcı dostu

Günümüzdeki internet kullanıcılarının davranışlarını incelediğimizde bir nokta işin seyrini değiştirmektedir. Genele bakıldığında mobil cihazlar üzerinden bir web sitesini ziyaret eden kullanıcı sayısının bir bilgisayar üzerinden ziyaret edenlerden daha fazla olduğunu fark ederiz. İşte bu noktada web sitelerin responsive (mobil uyumlu) olması gerekmektedir. Mobil uyumlu web siteler WordPress yazılımları ile kolaylıkla kurulabilmektedir.

4. Web site içeriğine özel menüler

WordPress ile web sitenizdeki menülerin tasarımlarını ve içeriklerini rahatlıkla değiştirebilirsiniz.