Google Benim İşletmem Nedir Nasıl Kurulur ? Detaylı Resimli Anlatım

tarafından
255
Google Benim İşletmem Nedir Nasıl Kurulur ? Detaylı Resimli Anlatım

İçerikler Tablosu

Google My Business reklam ve pazarlamaya büyük bütçeler ayıramayan yerel ve küçük şirketler için çok önemli bir kanal.  Sadece bulunduğu şehirde belli bir bölgede hizmet veren tesisatçı örneğinden yola çıkalım. Bir SEO uzmanının sunacağı fiyat teklifi yada aylık Google Ads reklam harcamaları böyle bir firmayı ciddi anlamda aşacaktır. İşte tamda bu aşamada devreye giren Google My Business uygulaması Dijital Pazarlama bütçesi çok düşük olan bu tür firmalar için adeta bir itici güç görevi görecektir. 

Google Benim İşletmem Nedir

Google My Business, Türkçe ifadesiyle Google Benim İşletmem, şirketlerin Google aramalarıda dahil olmak üzere Google Haritalar’da ki varlığını oluşturmak ve internette görünürlüğünü artırmak için Google ‘ın geliştirip hizmete sunduğu ücretsiz bir uygulama. Özellikle küçük bütçelerle dijital pazarlama kurgusu yapan şirketler için Google Benim İşletmemuygulaması adeta ilaç gibi bir hizmettir.  Zira sınırlı ve çok düşük maliyetlerle şirketinizi üst düzey bir tanıtımla potansiyel müşterilerinizin görüş açısına dahil edebilir, internet siteniz olmasa bile Google My Business vasıtası ile google arama sonuçlarında çok iyi pozisyonlarda listelenebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Oluşturulur

1-) Gmail Hesabınıza giriş yapın ( Gmail hesabınız yoksa oluşturun )

2-) Bilgisayarınızda buradan ⇒ Google Benim İşletmem Sayfası ‘nı açın.

3-) İşletmenizin Adını Girin ve İleri butonuna tıklayın

4-) İşletmenizin kategorisini seçip ileri butonuna tıklayın

5-) Bir konum eklemeniz istenecek seçiminizi yapıp ileri butonuna tıklayın

Yukarıdaki konum alanında eğer konum seçerseniz, yani evet kutucuğunu işaretlerseniz, konumuza ait adres sorulacak detaylı bir şekilde girip devam edin. Zira buraya ekleyeceğiniz bilgiler google haritalarda görünecek.

6-) Konum eklemeden devam ederseniz hizmet bölgenizi seçmeniz istenecek seçip ileri butonuna tıklayın.

7-) Bölge seçiminden sonra potansiyel müşterilerinizin iletişim kurabileceği telefon ve web sitenizi gireceğiniz bölüm açılacak bilgilerinizi doldurup ileri butonuna tıklayın.

Bu aşamada yukarıdaki resimde en alttaki seçeneğe dikkat ederseniz “girdiğim bilgilere göre ücretsiz web sitesi oluşturulsun”seçeneğinide farkedeceksiniz. Bu seçenekle girdiğiniz bilgiler baz alınarak business.site uzantılı  ücretsiz web siteside oluşturabilirsiniz.

😎 Son aşamaya geldik sayılır. Son butonuna tıklayıp devam edebilirsiniz.

9-) “Son” butonuna tıkladıktan sonra işlemler hemen bitmiyor. Bu defa bir doğrulama yöntemi seçmenizin istendiği sayfa açılacak.

10-) Yukarıdaki aşamada diğerleri gibi oldukça önemli. Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra“posta” butonuna tıkladığınızda kayıt işleminin başarı ile sonuçlandığını belirten aşağıdaki sayfa açılacak. 

Hepsi bu kadar. Bu aşamada yukarıdaki görseli görüyorsanız başarılı bir şekilde Google Benim İşletmem Kaydı Oluşturma işlemini yaptınız demektir. 14 gün sonra google tarafından kayıtlı adresinize bir pin kodu gönderilecek. Kodu aşağıdaki sayfada ilgili alana girdiğinizde işletmenizi doğrulamış oluyorsunuz.

Google Benim İşletmem Optimizasyon Kriterleri

Google Benim İşletmem kaydınızı oluşturdunuz. Bu çok iyi. Artık internette size varsınız. Ancak önemli olan internette sadece var olmak değil sektörünüzle ilgili arama sonuçlarında listelenip potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkmanız gerekiyor. Zira potansiyel müşterileriniz size ulaşamadıktan sonra varlığınız bir anlam ifade etmez.

Peki bulunur olmak için ne gerekiyor.  Tabiki Google Benim İşletmem Optimizasyonu yapmak.  Optimizasyon çalışması sonrası Google ‘daki bulunurluğunuz üst seviyeye çıkacaktır. Tabi buda  daha iyi satış ve yüksek ciro demek. Ancak bu seviyeyi yakalamak için yapılması gereken bir dizi optimizasyon işlemi var.

Makalemizin birçok noktasında özellikte vurguladığımız üzere işletme kaydı sırasında tüm bilgilerinizi detaylı ve tamamen doğru bir şekilde girmiş olmanız çok önemli. Böylece Google ‘ın sunduğu bu hizmetten ücretsiz olarak üst düzey bir şekilde faydalanıyor olacaksınız.  Unutmayın  local yani yerel aramalar sırasında ilgi düzeyi en yüksek sonuçlar kullanıcıların karşısına çıkarılır.

Sektörünüzle Yönelik Anahtar Kelimeler Kullanın

İşletmenize özel aranma hacmi yüksek  sektörel anahtar kelimelerinizi tam olarak araştırın. Bu kelimeler sizin hedef noktanız. Onları açıklama kısmına ekleyin. Ancak anahtar kelime kullanımını aşırı yapmamalısınız. Şirketinizle ilgili yazdığınız açıklama metinleri ile bir bütün oluşturacak şekilde kullanmanız gerekiyor. Aramalarda bu kelimelerle eşleştirilip sonuçlarda kullanıcıların karşısına çıkarılacaksınız.

Şirketinizin Çalışma Saatlerini Mutlaka Ekleyin

Gün ve saat olarak şirketinizin mesai saatlerini net olarak yazın. Unutmayın kullanıcılar bu bilgilere yoğun olarak göz atıyor. Dolayısı ile bu google için oldukça önemli bir etken. Her bir detay kullanıcı gözünde ayrı bir güvenilirlik kriteri. Tüm detayları titizlikle tamamlamanız gerekiyor.  

Ürün ve Hizmetlerinizle İlgili Kaliteli Görseller Ekleyin

Konu akışında da belirttik potansiyel müşterilerinizi işletme hesabında görsel kullanmayan sayfaları güvenilir bulmuyor. Dolayısı ile süratle sayfadan ayrılabiliyor.  Kullanıcının hemen çıktığı bir sayfa sıralamalarda gerileyecektir. Üst düzey kalitede görseller eklemek bulunurluğunuzu çok yüksek seviyelere çekmek açısından çok önemli.  

360 Derece Sanal Tur Oluşturun

360 derece sanal tur görselleri oluşturup ekleyebilirsiniz.  Bizzat kendi açınızdan düşünün.  Örneğin bir şirket sayfasına girdiğinizde çok detaylı bilgilerin yanısıra şirketi 360 derece sanal tur uygulaması vasıtası ile gezebildiğinizi kabul edelim. Bu durumda bu şirket için düşünceleriniz çok daha olumlu olacaktır. Onu güvenilir bir firma olarak kabul edip etkileşimde bulunacaksınız. Sizin şirketinizin potansiyel müşterileride aynı düşüncede bunu asla gözardı etmeyin.

Yorumlara Mutlaka Geri Dönüş Yapın

Potansiyel müşterilerinizin sayfanızda yapacağı yorumlarda çok önemli optimizasyo kriteri. Yapılan her yorum artı etkileşim olarak google ‘a olumlu sinyaller gönderir. Dolayısı ile etkileşim içindeki web siteyi yukarı taşıdığı gibi Benim İşletmem Sayfası ‘nıda yukarı taşır.  Yazılmış yorumları titiz bir şekilde okuyun ve hepsini yanıtlayın. Yorumları artırmak için çevrenizden destek alabilir, etkileşimi artırabilirsiniz.

Google Benim İşletmem İstatistiklerini Kullanın

Google, şirket sahiplerine Google Benim İşletmem uygulamasında detaylı analiz verileri sunuyor. Bunlara kolayca ulaşabiliyorsunuz. Potansiyel müşterilerinizin işletme hesabınızla net tür bir etkileşime girdiklerini kapsamlı olarak görebilirsiniz. Google benim işletmem istatistiklerinde;

»  Benim işletmem hesabınızın hangi aramalarla nerede çıktığı

»  Kullanıcıların hesabınızda ne tür davranışlar sergilediği

»  İşletmenize yönelen telefon aramaları

»  Yol tarifi ve detaylı ulaşım bilgileri

»  Görsel detayları

Gibi kritik bilgilere detaylı bir analiz olarak ulaşabiliyorsunuz. Bu bilgiler çok değerli. Elde ettiğiniz bilgileri hesabınızı çok daha iyi seviyeye getirip daha iyi konumlara yükselebilmek için kullanmak size kalıyor.   

Google Benim İşletmem’in Faydaları

İnternette Görünür Olursunuz :  Google Benim İşletmem Kaydı oluşturduysanız, Google kullanıcılarının firmanızı ararken yada sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili kelimelerde yaparken karşılaştığı firma bilgilerinizi yönetebilir, bulunurluk seviyenizi daha çok iyileştirebilir böylece daha iyi konumlara yükselebilirsiniz. Unutmayın Google Benim İşletmem‘deki şirket bilgilerini eksiksiz giren ve bunları doğrulayan şirketler güvenilir olarak görülüyor.

Bu aşamada Google Haritalar ve Arama sonuçlarında şirketinizi bulan kullanıcıların mesai saatleriniz, varsa web siteniz ve açık adresiniz gibi bilgilere sorunsuz olarak ulaşabildiğinden emin olun.

Potansiyel Müşterilerle İletişim Kurarsınız : Gerekli kurulum işlemlerini yapıp tüm bilgilerinizi eksiksiz girdiyseniz zaman içinde potansiyel müşterilerinizden yorumlar geldiğini göreceksiniz. Gelen yorumları dikkatle okuyun ve hepsini cevaplayın. Bu etkileşim işinize ciddiyet gösterdiğiniz algısını oluşturacaktır. Ayrıca, hizmet yada ürünlerinizi gösteren resimler ekleyin. Örneğin, şirket  profillerine kaliteli bir şirket resmi ekleyen firmalar, Google Haritalar’da diğerlerine oranla %42 daha fazla yol tarifi talebi, web sitelerine %35 oranında daha çok tıklama alabilmektedir. Bu önemli detayları asla göz ardı etmeyin.

İnternetteki Varlığınızı Genişletebilirsiniz : Google Benim İşletmem Kaydı ile potansiyel müşterilerinizin şirketinizi hangi kelimelerle nereden aradığı şirketinizi Google Haritalar ‘daki yerel arama sonuçlarında kayıtlı olan telefon numaranızdan kaç kişinin aradığı gibi çok değerli detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Her şeyi ile eksiksiz bir Google Benim İşletmem kaydı oluşturduysanız, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için kampanyalar oluşturup bunların izlenme, aranma ve bölgesel etkileşim gibi detaylı performans verilerini izleyebilirsiniz. Böylece bir sonraki adımınızda bu verilerle daha başarılı atılımlar gerçekleştiriyor olacaksınız.